Powiat tomaszowski leży we wschodniej części województwa łódzkiego. Graniczy z 6-cioma innymi powiatami województwa: rawskim, skierniewickim ziemskim, brzezińskim, łódzkim wschodnim piotrkowskim ziemskim oraz opoczyńskim. Na wschodzie graniczy również z powiatem grójeckim wchodzącym w skład województwa mazowieckiego.
Powiat tomaszowski leży w środkowej części staroglacjalnych nizin dorzecza Wisły, wchodzących w skład podprowincji Nizin Środkowopolskich, na styku czterech mezoregionów wchodzących w skład Wzniesień Południowomazowieckich, a mianowicie: Wzniesień Łódzkich, Wysoczyzny Rawskiej, Równiny Piotrkowskiej oraz Doliny Białobrzeskiej. Główna rzeką powiatu tomaszowskiego jest Pilica, będąca najdłuższym lewym dopływem Wisły.
Powierzchnia powiatu tomaszowskiego wynosi 1.026 km2. Obszar powiatu zamieszkuje 120.4 tys. (dane 2008).
W skład powiatu tomaszowskiego wchodzą: 1 gmina miejska miasto – Tomaszów Mazowiecki oraz 10 gmin wiejskich z siedzibami w Będkowie, Budziszewicach, Czerniewicach, Inowłodzu, Lubochni, Rokicinach, Rzeczycy, Tomaszowie Mazowieckim, Ujeździe i Żelechlinku.
Stolicą powiatu jest Tomaszów Mazowiecki – miasto na Równinie Piotrkowskiej, położone nad rzekami Pilicą, Wolbórką i Czarną.
W południowej części powiatu tomaszowskiego leży Sulejowski Park Krajobrazowy utworzony w 1994 r. Na terenie powiatu park ten – wraz z otuliną – obejmuje fragmenty miasta Tomaszów Mazowiecki oraz gminy wiejskiej z siedzibą w Tomaszowie. Drugim parkiem krajobrazowym na terenie powiatu jest Spalski Park Krajobrazowy, utworzony w 1995 r. Na terenie powiatu obejmuje on (wraz z otuliną) – całkowicie lub częściowo – tereny gmin: Inowłódz, Rzeczyca, Tomaszów Mazowiecki, Lubochnia i Czerniewice. W granicach powiatu tomaszowskiego, w tym również w obrębie obu parków krajobrazowych i ich otulin powstało jak dotąd 11 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni ponad 734 hektarów. Unikalnym obiektem w skali województwa są Niebieskie Źródła – naturalne wypływy wód ze szczelin krasowych w wapieniach jurajskich w postaci obfitych źródeł o charakterze wywierzysk, silnie pulsujących na dnie 2-ch basenów źródłowych o głębokości do 4,5 m. Miejsce to chroni rezerwat krajobrazowy.
Powiat tomaszowski utworzony został w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedziba urzędu znajduje się przy ul. św. Antoniego 26 w Tomaszowie Mazowieckim.
Urząd Starosty Tomaszowskiego pełnili w latach:
1999 – 2001 Stefan Gołaszewski
2001 – 2002 Jerzy Kowalczyk
2002 – 2006 Andrzej Barański
2006 – 2014 Piotr Kagankiewicz
2014 – 2018 Mirosław Kukliński
od listopada 2018 r. Mariusz Węgrzynowski.
Herb powiatu tomaszowskiego to tarcza dwudzielna błękitną belką falistą w pas. W polu górnym złotym Herb Rawicz (panna na niedźwiedziu). W polu dolnym zielona gałązka dębowa z dwoma liśćmi i jednym żołędziem. Herb został ustanowiony Uchwałą Nr XL/329/2002 Rady Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim z dnia 31 stycznia2002 r.
Logo powiatu:
Nowe logo Powiatu Tomaszowskiego