Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«marzec 2024 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Prątki w szkole

Gruźlica, to choroba, która wciąż nie chce odejść do przeszłości. Jeśli ktoś już ma gruźlicę, to jest to z pewnością stary, samotny, zaniedbany mężczyzna, nadużywający alkoholu i źle się odżywiający. Tak wyobrażamy sobie zazwyczaj chorującego na gruźlicę. Tymczasem…

W ubiegłym roku na gruźlicę leczony był nastolatek, uczeń jednej z tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych. Hospitalizowany był w wakacje w tuszyńskim Specjalistycznym Szpitalu Gruźlicy, Chorób Płuc i Rehabilitacji.

W związku z zaistniałą sytuacją sanepid w Tomaszowie Maz. podjął działania profilaktyczne zgodnie z procedurami postępowania w zakresie zwalczania i zapobiegania gruźlicy na terenie województwa łódzkiego oraz zaleceniami Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chorób płuc dzieci. Pracownicy Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi przeprowadzili akcję profilaktyczną polegającą na badaniu fizykalnym oraz założeniu prób tuberkulinowych u wszystkich uczniów klasy, do której uczęszczał chory chłopiec. Nauczyciele, którzy mieli kontakt z chorym uczniem byli skierowani do lekarzy POZ, objęto ich nadzorem epidemiologicznym, badaniem klinicznym i badaniem diagnostycznym. Wszystkie osoby mające kontakt z chorym były przebadane – informują służby tomaszowskiego sanepidu.

Dyrektor szkoły, której uczniem jest chory potwierdza, że uczniowie w tym roku szkolnym zostali przebadani i że u żadnego z nich nie wykryto gruźlicy.

Chory uczeń po odbytej hospitalizacji objęty został nauczaniem indywidualnym.

Jak zapewnia sanepid, w tomaszowskich placówkach oświatowych w 2016 roku nie było żądnych innych przypadków gruźlicy.

Wg głównego inspektora sanitarnego zapadalność na gruźlicę w naszym kraju jest wciąż wysoka i wynosi ok. 22 na 100 tys. osób. Gruźlicą można się łatwo zarazić – w trakcie zakupów w sklepie lub w autobusie. Prątki przenoszone są drogą kropelkową, podobnie jak np. wirusy grypy. Mogą być zatem wszędzie, gdy chory kaszle, kicha i mówi. Ciekawostką jest to, że mężczyźni chorują na gruźlicę pięć razy częściej niż kobiety.

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook