Program „Profilaktyka 40 PLUS” został 1 lipca udostępniony obywatelom. W okresie od lipca do 21 października badania profilaktyczne, fundowane przez ministerstwo zdrowia, zrobiło 136 tys. Polaków – to mniej niż 0,7 procent uprawnionych. Wygląda na to, że Polacy niechętnie korzystają z badań w ramach programu rządowego. Program według obecnych zapowiedzi ma działać do końca roku.
Jak to działa?
Korzystanie z programu „Profilaktyka 40 PLUS” należy rozpocząć od wypełnienia ankiety umieszczonej w Internetowym Koncie Pacjenta. Można też skorzystać z infolinii 22 735 39 53
Należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), która oceni ryzyko występowania pewnych chorób. Po uzupełnieniu ankiety automatycznie wystawione zostanie e-skierowanie na odpowiedni pakiet badań.
Ankieta składa się z następujących rozdziałów:
- Pomiary antropometryczne
- Ryzyko i choroby kardiometaboliczne
- Aktywność fizyczna
- Nawyki żywieniowe
- Alkohol
- Tytoń i nikotyna
- Choroby nowotworowe
Nasza koleżanka redakcyjna, zalogowała się do systemu, odpowiedziała na szereg pytań i dostała skierowanie na:
Morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym
Płytki krwi
Stężenie poziomu glukozy
Kreatynina
Badanie ogólne moczu
Kwas moczowy
AspAT, ALT, GGTP
Pomiar masy ciała – do BMI
Pomiar wzrostu – do BMI
Pomiar obwodu pasa
Pomiar ciśnienia tętniczego
Lipidogram
Nietrudno zauważyć, że są to badania raczej podstawowe, a cztery pozycje – pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu pasa i ciśnienia tętniczego – to parametry o które koleżanka redakcyjna była już pytania w trakcie ankiety i na które udzieliła pełnej odpowiedzi.
Krytycy programu słusznie zwracają uwagę, że zupełnie pomija on kontrolę tarczycy, markerów nowotworowych i wielu, wielu innych schorzeń, nie ma też skierowań na tomografię czy rezonans.
Z drugiej jednak strony – to pierwszy raz w życiu, kiedy koleżanka jest objęta państwowym programem badań profilaktycznych. Z zaciekawieniem więc postanowiła iść dalej i po otrzymaniu skierowania chce umówić się na badania.
Gdzie w Tomaszowie można zrobić badania w ramach programu?
Pod linkiem https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne, jest lista punktów które realizują skierowania w ramach programu. I tak w Tomaszowie badania zrobimy na Barlickiego, Legionów i Jana Pawła II.