Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Profilaktyka 40 Plus. Ktoś już skorzystał?

Program „Profilaktyka 40 PLUS” został 1 lipca udostępniony obywatelom. W okresie od lipca do 21 października badania profilaktyczne, fundowane przez ministerstwo zdrowia, zrobiło 136 tys. Polaków – to mniej niż 0,7 procent uprawnionych. Wygląda na to, że Polacy niechętnie korzystają z badań w ramach programu rządowego. Program według obecnych zapowiedzi ma działać do końca roku.

Jak to działa?

Korzystanie z programu „Profilaktyka 40 PLUS” należy rozpocząć od wypełnienia ankiety umieszczonej w Internetowym Koncie Pacjenta. Można też skorzystać z infolinii 22 735 39 53

Należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), która oceni ryzyko występowania pewnych chorób. Po uzupełnieniu ankiety automatycznie wystawione zostanie e-skierowanie na odpowiedni pakiet badań.

Ankieta składa się z następujących rozdziałów:

  1. Pomiary antropometryczne
  2. Ryzyko i choroby kardiometaboliczne
  3. Aktywność fizyczna
  4. Nawyki żywieniowe
  5. Alkohol
  6. Tytoń i nikotyna
  7. Choroby nowotworowe

Nasza koleżanka redakcyjna, zalogowała się do systemu, odpowiedziała na szereg pytań i dostała skierowanie na:

Morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym
Płytki krwi
Stężenie poziomu glukozy
Kreatynina
Badanie ogólne moczu
Kwas moczowy
AspAT, ALT, GGTP
Pomiar masy ciała – do BMI
Pomiar wzrostu – do BMI
Pomiar obwodu pasa
Pomiar ciśnienia tętniczego
Lipidogram

Nietrudno zauważyć, że są to badania raczej podstawowe, a cztery pozycje – pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu pasa i ciśnienia tętniczego – to parametry o które koleżanka redakcyjna była już pytania w trakcie ankiety i na które udzieliła pełnej odpowiedzi.

Krytycy programu słusznie zwracają uwagę, że zupełnie pomija on kontrolę tarczycy, markerów nowotworowych i wielu, wielu innych schorzeń, nie ma też skierowań na tomografię czy rezonans.

Z drugiej jednak strony – to pierwszy raz w życiu, kiedy koleżanka jest objęta państwowym programem badań profilaktycznych. Z zaciekawieniem więc postanowiła iść dalej i po otrzymaniu skierowania chce umówić się na badania.

Gdzie w Tomaszowie można zrobić badania w ramach programu?
Pod linkiem https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne, jest lista punktów które realizują skierowania w ramach programu. I tak w Tomaszowie badania zrobimy na Barlickiego, Legionów i Jana Pawła II.

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook