Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Romy Bonieckiej „Wyłuskane z pamięci”.

12 września 2019 r. w siedzibie MCK i Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP, odbyło się spotkanie promujące książkę Romy Bonieckiej „Wyłuskane z pamięci”.
W klimat wojennych wspomnień autorki wprowadzili publiczność zaproszeni goście: prof. dr hab. Rafał Stobiecki, prof. dr hab. Krzysztof Witczak, dr Sebastian Pilarski oraz Arkadiusz Wingert, właściciel wydawnictwa, które wydało książkę Bonieckiej.

Po wstępie Ewy Adamskiej, dyrektora MBP, głos zabrał prof. Stobiecki, który przybliżył sylwetkę autorki. Przeczytał zebranym życiorys Pani Romy przez nią samą napisany na potrzeby spotkania. Już pierwsze akapity pozwoliły słuchaczom zorientować się, że autorka jest osobą z dużym poczuciem humoru, odznaczającą się dystansem do siebie, swojej rodziny, a także do wydarzeń, których była świadkiem i uczestnikiem. Mimo, że wojenne losy autorki były tragiczne, to potrafi o nich mówić w sposób lekki i taki, że czytelnik ma wrażenie, że uczestniczy w opisywanych wydarzeniach. Dalsza część dyskusji moderowanej przez dr Pilarskiego poświęcona była omówieniu fragmentów książki. Profesor Witczak sporą część swojej wypowiedzi poświęcił rozdziałowi opisującemu początek wojny w Tomaszowie Mazowieckim, następnie skupił się na próbie ucieczki rodziny Bonieckiej z miasta, a w dalszej części omówił codzienność mieszkańców wielonarodowej społeczności zmagających się ze wszystkimi uciążliwościami wojny.  Wszystko to okraszone było cytatami i zdjęciami z książki bohaterki spotkania.

W dalszej części  głos zabrał wydawca książki, Arkadiusz Wingert opowiedział zebranym w jaki sposób poznał mieszkającą w USA autorkę, a także, jak wraz z profesorem Stobieckim namówili panią Romę do napisania tej książki. Dzięki temu słuchacze mogli poznać kulisy powstawania literackiej wersji wspomnień autorki.

Następnie wypowiedzieli się przedstawiciele publiczności. Wartym podkreślenia jest fakt, że min. na spotkanie przybyli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa, a także historycy i regionaliści.  Mimo, że znawcy i badacze tomaszowskiej historii znaleźli w książce Romy Bonieckiej kilka nieścisłości, to jednak polecili innym uczestnikom spotkania wspomnienia autorki, podkreślając fakt, że jest to relacja napisana z punktu widzenia dziecka, a nie dokument historyczny.

W gronie publiczności znaleźli się również członkowie rodziny Romy Bonieckiej. Gościem Biblioteki,  był Wojciech Rutkowski wraz ze swoją matką, dla którego pani Roma jest ciotką. Jako ciekawostkę należy dodać, że pan Rutkowski był fundatorem przyjęcia przygotowanego dla uczestników spotkania, które na prośbę autorki odbyło się po promocji książki. Dzięki temu zebrana publiczność mogła posmakować specjałów Zajazdu Okowita, którego współwłaścicielem jest pan Wojciech.

Oprócz wspomnianych wcześniej członków Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa, oraz członków rodziny pani Bonieckiej, w promocji książki udział wzięła Izabela Śliwińska – zastępca Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, Mariusz Sobański z Galerii Arkady, Anna Zwardoń – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, a także czytelnicy, pracownicy i przyjaciele Biblioteki.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook