Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Rower – pociąg – rower

Koluszki, Kutno, Łask, Łowicz, Łódź, Pabianice, Skierniewice, Sieradz, Zduńska Wola i Zgierz. To miasta, w których jeszcze w tym roku ma pojawić się 1000 publicznych rowerów, 15 parkingów i 125 stacji rowerowych. Wszystko za kwotę 14 mln zł, z których 12 mln pochodzić będzie z środków unijnych w ramach tworzenia systemu zintegrowania niskoemisyjnych środków transportu – kolei i roweru – uczestniczyła też Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA). Program „Rowerowe Łódzkie” właśnie się rozpoczął.

Pierwsze stacje i rowery pojawią się na trasach ŁKA jeszcze w tym roku, do końca 2018 r. powstanie reszta infrastruktury, a rok 2019 przewidziany jest na finansowe rozliczenie projektu.

Projekt stworzenia systemu roweru publicznego prezydent Tomaszowa, Marcin Witko, zapowiadał prawie dwa lata temu. Na zapowiedziach się skończyło, bo system obciąża w głównej mierze budżet samorządowy, a nasze miejskie pieniądze właśnie wysysa budowa hali lodowej i hybrydy.

Rower miejski sprawdza się w dużych miastach, dlatego pomysł sprzężenia systemu z koleją aglomeracyjną wydaj się być znakomity. Tyle, że Tomaszów ŁKA „przespał” jeszcze w poprzedniej kadencji.

Lokalne samorządy miejscowości położonych na trasie ŁKA od razu zainteresowały się projektem. System ma być kompatybilny z rowerem miejskim w Łodzi. By na przykład z osiedla w Koluszkach można było dojechać na stację kolejową rowerem publicznym, zostawić go tam, przyjechać pociągiem do Łodzi i – korzystając z tej samej karty roweru publicznego – przesiąść się na jednoślad i dotrzeć do pracy, na uczelnię, do kina.

Projektem interesuje się inne gminy woj. łódzkiego. W drugim etapie rozwoju linii ŁKA, który ma objąć wschodnią część regionu, rowerów i stacji ma przybyć. Może wtedy włączy się do niego również nasze miasto.

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook