Państwo chce wiedzieć, kto czym pali w domu – i przygotowuje spis źródeł ciepła. Rozpocznie się on już niedługo i będzie obowiązkowy dla milionów Polaków. Za brak zgłoszenia można otrzymać kilkaset złotych mandatu.
1 lipca rozpocznie się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. To nowe narzędzie, wprowadzone przez zmianę ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Obowiązek złożenia deklaracji ma każdy mieszkaniec. CEEB to nowe narzędzie centralne. Przeprowadzona w 2019 roku inwentaryzacja pieców przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki nie miała z nią związku i była wykonywana na potrzeby lokalne.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niezamieszkałych. Kolejnym Celem stworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) jest poprawa jakości powietrza – likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. CEEB będzie narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych, a także będzie tam można znaleźć wszelkie informacje na temat programów dotyczących wymiany pieców. CEEB stanowić będzie również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej.
Lista urządzeń dla CEEB jest dość szeroka. Obowiązkiem zgłoszenia objęte są:
- piec – wolnostojący, kaflowy, też tzw. koza;
- kominek;
- kuchnia węglowa;
- kotły i grzejniki gazowe;
- kotły na paliwa stałe;
- pompa ciepła;
- instalacja fotowoltaiczna;
- kolektor słoneczny;
- ogrzewanie elektryczne.
Czas na zgłoszenie źródła ciepła to rok. Zaniedbanie obowiązku wiązać się będzie później z mandatem do 500 zł. Sąd może zaś zadecydować o grzywnie do 5 tys. złotych.
Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić poprzez wypełnienie odpowiedniej deklaracji. Złożenie jej jest obowiązkowe, jeżeli w domu znajduje się źródło ciepła i spalania paliw zainstalowane przed 1 lipca 2021 r. Na złożenie deklaracji jest 12 miesięcy. W przypadku, gdy źródło ciepła lub spalania paliw zostanie zainstalowane po 1 lipca deklarację należy złożyć w terminie 14 dni.
Formularz można złożyć przez Internet. Aby to zrobić należy posiadać profil zaufany albo podpis elektroniczny. W takim przypadku wystarczy wejść na stronę www.zone.gunb.gov.pl, w zakładkę „złóż deklarację”, wypełnić ją i wysłać. Drugą możliwością jest złożenie deklaracji osobiście lub listownie w Urzędzie Miasta Tomaszów Mazowiecki.
Poniżej znajdują się materiały informacyjne, a także deklaracje, które należy złożyć.