Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2023 »
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Sonda

Czy strajki w Tomaszowie Maz. powinny nadal się odbywać?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Ścieki czystsze niż Pilica

Ludzie mają taką naturę, że wolą się ucieszyć tym co widzą. Czyli cieszy ich lodowisko w centrum miasta, które działa przez parę tygodni i z którego korzysta (w najlepszym razie) co setny tomaszowianin. Oczyszczalnię ścieków mało kto ogląda na własne oczy. A szkoda, bo to jeden z obiektów komunalnych, który stanowi o jakości życia wszystkich, czyli ponad 60 tys. tomaszowian.

Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków jest wyjątkowa pod wieloma względami. Powstawała w rekordowym tempie, bo w rok. Jest i pewnie długo jeszcze będzie jak na razie najdroższą miejską inwestycją. Po przetargowym rozstrzygnięciu jej koszt ustalono na 105 mln zł (hala lodowa, która jest w trakcie budowy, po przetargu – 47 mln zł).

Czy kosztowny obiekt, który w dodatku przysporzył władzom miasta mnóstwo nerwów w związku z napiętymi terminami budowy, spełnia oczekiwania?

  • W wyniku przeprowadzonej modernizacji proces oczyszczania ścieków został oparty o technologię osadu czynnego niskoobciążonego obejmującą zintegrowane usuwanie związków węgla, azotu i fosforu na drodze biologicznej z możliwością usuwania związków biogennych w niskich temperaturach. Zmodernizowana oczyszczalnia posiada rozwiązania, które są wyjątkowo rzadko spotykane. Jednym z nich jest wyposażenie, każdej z czterech komór reaktorów biologicznych w komory MBBR tj. ruchomego złoża opartego na biofilmie rozwiniętym na kształtkach. Komory te wyposażone są dodatkowo w ruszta napowietrzające i mieszadła pompujące umożliwiające cyrkulację. Ruchome złoże pozwala na rozwinięcie bardzo dużej powierzchni, na której zachodzą procesy nitryfikacji azotu amonowego zawartego w ściekach. Efektem tego jest uzyskanie bardzo wysokiego stopnia nitryfikacji w warunkach temperatury ścieków poniżej 12 stopni Celsjusza.

Przebiegiem poszczególnych procesów technologicznych zachodzących w reaktorach biologicznych steruje inteligentny układ pozwalający na dobieranie optymalnych czasów procesów nitryfikacji i denitryfikacji oraz ilości tlenu potrzebnego do ich przebiegu – wyjaśniają skomplikowaną technologie specjaliści z Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej.

Za to zestawienie parametrów mówi już samo za siebie

 

Wartość dopuszczalna

2014 r.

2016 r.

Zawiesina ogólna

35

3,5

2,1

CHzT

125

38,7

35,3

BZT5

15

9

6,21

Azot ogólny

10

8,2

5,3

Fosfor ogólny

1

0,82

0,53

Ścieki opuszczające obecnie oczyszczalnię są lepszej jakości niż sama woda w Pilicy! To świetna wiadomość.

Na razie nie dysponujemy zestawieniem mówiącym o ile wzrosły koszty procesu oczyszczania ścieków. To istotna dla naszych portfeli informacja, ale ponieważ ostateczne decyzje o wysokości stawek jakie płacimy za ścieki i wodę ponoszą władze samorządowe więc do wyborów samorządowych rzeczywistych kosztów pewnie nie poznamy.

Na zdjęciu czołówkowym: „stara” oczyszczalnia ścieków tuż przed modernizacją w 2014 r.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook