Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«maj 2024 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Spotkanie międzypokoleniowe z seniorami wsi Emilianów i Nowy Olszowiec

Koło Gospodyń Wiejskich STOKROTKI w niedzielę, 17 września, we wsi Nowy Olszowiec w gminie Lubochnia zorganizowało Spotkanie międzypokoleniowe z seniorami wsi Emilianów i Nowy Olszowiec. Spotkanie było częścią projektu pod nazwą „Lokalnie, wspólnie, folkowo – odbudowa więzi obywatelskiej i kulturowej mieszkańców Nowego Olszowca i Emilianowa”, na który gospodynie otrzymały dotację z programu „Grant na lepszy start” współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni seniorzy tj. Władysława Miko, Emilia Klimek, Marianna Kopeć, Janina Darmosz, Maria Krawul, Teresa Kołodziej, Genowefa Darmos, Władysław Polus, Stanisław Józwik. Licznie przybyli także mieszkańcy obu wsi, w tym także dzieci.

Podczas spotkania prowadzono rozmowy na temat dawnych obyczajów i zachowań, jakie obowiązywały na wsi. Seniorzy opierali się na swoich wspomnieniach oraz na zasłyszanych opowieściach od ojców i dziadków. Spotkanie miało charakter rozmowy, w której brali udział uczestnicy spotkania. Seniorzy mówili między innymi o tym jak wyglądało życie na wsi, co się jadało, gdzie dzieci chodziły do szkoły, co uprawiano w ogrodach, a nawet w której rzeczce robiono pranie. Pytania bardzo chętnie zdawały dzieci, na przykład pytały z jakich materiałów wykonane były ubrania, jakimi zabawkami bawiły się dzieci, czy były „żurawie” (studnie)? W podsumowaniu spotkania pojawiła się wspólna refleksja seniorów, iż kiedyś żyło się „wesoło”. Ludzie nie zamykali się w domach tylko nawet zimą, a może przede wszystkim tą porą roku mieli wiele okazji do wspólnego spędzania czasu: były to nie tylko pierzawki, w przypadku kobiet, ale też młócenie cepami w przypadku chłopów. Darcie pierza odbywało się zawsze nie dłużej niż do godziny 23, a później po uprzątnięciu izby wiejski grajek przygrywał do tańca. A rano nie trzeba było skoro świt się zrywać, bo noce długie a zimy śnieżne i mroźne. Pani Emilia Klimek zaśpiewała tradycyjne, ludowe przyśpiewki, które towarzyszyły takim spotkaniom. O tych i jeszcze wielu innych ciekawych historiach opowiadano podczas spotkania w Nowym Olszowcu. Na zakończenie zaproszono wszystkich do wspólnej biesiady przygotowanej przez gospodynie.

Warto nadmienić, iż 29 września odbędzie się podsumowanie projektu i koło gospodyń zorganizuje,  przy wsparciu sołtysów wsi Nowy Olszowiec i Emilianów, piknik sąsiedzki na ludową nutę. W tym dniu po południu zapraszamy mieszkańców Nowego Olszowca i Emilianowa na błonia w Emilianowie przy boisku, gdzie grupa reprezentacyjna dla wsi Nowy Olszowec i Emilianów pokaże widowisko przygotowane podczas warsztatów tańca i śpiewu ludowego, organizowanych w ramach I części projektu.

Jeśli artykuł Ci się podobał, udostępnij go by inni też mogli go przeczytać. A jeśli chcesz być na bieżąco polub nasz fanpage na Facebooku!

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook