Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim i Komisariatu Policji w Czerniewicach, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim rozdali uczestnikom IV Edycji Dni Bezpieczeństwa Gminy Inowłódz elementy odblaskowe w ramach akcji „Świeć przykładem – bądź widoczny”. Była to również doskonała okazja do promowania zawodu policjanta.
W piątkowe przedpołudnie 2 października na terenie byłego OSiR TAMA w Inowłodzu rozpoczęło się ćwiczenie straży pożarnych z pokazem ratownictwa wodnego. Założeniem do ćwiczenia było zdarzenie drogowe, w którym to kierowca samochodu osobowego z nieznanych przyczyn nie wykonał skrętu w lewo przez co wpadł do rzeki Pilicy. Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni również policjanci z komendy powiatowej w Tomaszowie Mazowieckim i komisariatu w Czerniewicach.
Ostatnim punktem ćwiczenia było szkolenie dla zgromadzonych wsród, których byli również seniorzy i uczniowie szkoły podstawowej w Inowłodzu, na temat bezpieczeństwa poruszania się po drogach publicznych przeprowadzone przez policyjnego profilaktyka sierż.sztab. Monikę Czarnecką przy udziale Komendanta Komisariatu Policji w Czerniewicach podinsp. Krzysztofa Ludwiczaka. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od mundurowych odblaskowe opaski pozyskane w ramach współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim, które z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Inowłodza.
W spotkaniu uczestniczył również pracownik Zespołu Kadr i Szkolenia z tomaszowskiej policji p. Anna Chałupka, która udzielała niezbędnych informacji wszystkim zainteresowanym wstąpieniem w policyjne szeregi.
ŚWIEĆ PRZYKŁADEM – BĄDŹ WIDOCZNY
Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami.
Świećmy przykładem, podajmy odblask dalej, bądźmy świadomi i bezpieczni na drodze!
Pamiętaj!
Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszasz się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych.
Światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów.
Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe.
Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.
Źródło: http://www.tomaszow-mazowiecki.policja.gov.pl