Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«grudzień 2022 »
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Sonda

Czy strajki w Tomaszowie Maz. powinny nadal się odbywać?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Szczątki 7 niemieckich żołnierzy odnaleziono w Małczu [film, zdjęcia]

4 września za zgodą Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się ekshumacja szczątków żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej, których grób znajdował się do tej pory w polu przy drodze z Małcza do Tarnowskiej Woli w gminie Lubochnia.

Pole na którym odbywają się prace ekshumacyjne należy do Henryka Kowalskiego, który z opowiadań ojca przekazał, że ciała prawdopodobnie 7 żołnierzy zostały zasypane w leju po bombie głębokości 180 cm. Niemcy zostali zamordowani przez żołnierzy rosyjskich prawdopodobnie 18 lub 19 stycznia 1945 roku.

Znalezione przy zmarłych przedmioty potwierdzają iż byli to żołnierze armii niemieckiej.

Odnalezione w Małczu szczątki zostaną przeniesione na jeden z cmentarzy żołnierzy niemieckich z II wojny światowej na terenie Polski.

Niemiecka organizacja Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. (Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi) w ramach archeologii wojskowej poszukuje mogił żołnierskich i przeprowadza ekshumacje, a następnie dokonuje przeniesienia szczątków do specjalnie wyznaczonych cmentarzy.

– Prace związane z ekshumacjami wykonujemy kompleksowo – docieramy do miejsc, gdzie znajdują się bądź mogą znajdować się jeszcze groby – mówi Maciej Wojtasik działający na zlecenie Volksbundu.

Według badań Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. na polskiej ziemi w nieoznakowanych grobach spoczywa 600 tysięcy niemieckich żołnierzy. 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook