Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Sześciu wójtów pójdzie w odstawkę?

Jarosław Kaczyński, prezes PiS ogłosił 15 bm. w Starachowicach, a tydzień później w Łodzi potwierdził, że chce, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Obowiązywałaby dwukadencyjność. Zmiana ordynacji miałaby obowiązywać już urzędujących wójtów, burmistrzów i prezydentów.

W powiecie tomaszowskim taka zmiana oznaczałaby rewolucję. Z dziesięciu urzędujących obecnie wójtów, sześciu nie mogłoby już kandydować. Taka sytuacja miałaby miejsce w gminach: Będków, Budziszewice, Lubochnia, Rzeczyca, gm. Tomaszów, Żelechlinek. W tych gminach wójtowie pełnią swoje funkcje drugą kadencję i dłużej.

Zapowiedź zmiany padająca z ust prezesa rządzącej partii, oznacza, że nowe prawo, jeśli PiS utrzyma się u władzy, stanie się faktem. – Kadencyjność nie jest być może zła, ale wprowadzanie jej na dzikich zasadach, tak jak proponuje PiS, jest nie do przyjęcia – uważa, Marek Kaźmierczyk, wójt gminy Rzeczyca, najmłodszy wśród wójtów gmin powiatu tomaszowskiego i jednocześnie sprawujący funkcję drugą kadencję. – PiS nie przewiduje debaty na ten temat tylko zamierza zmienić ordynację, a może należy zastanowić nad tym, w czym jest groszy wójt, który działa od ośmiu lat od posła zasiadającego w sejmie od lat dwudziestu? A może powinniśmy wysłać wszystkich posłów, którzy osiągnęli wiek emerytalny na emerytury lub co najwyżej do pracy w senacie? – zastanawia się wójt Rezczycy.

  • Z naszej wiedzy wynika, że większość wójtów wymienionych gmin z naszego powiatu nie wybierała się jeszcze na emerytury. Wszystko wskazuje więc na to, że powinni szukać sobie już innego zajęcia.

Kolejna zapowiedź, dotycząca przezroczystych urny w lokalach wyborczych, wobec rewolucyjnej zmiany samej ordynacji, wydaje się więc jedynie gadżeciarskim dodatkiem.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook