Na pl. Tadeusza Kościuszki zostały zamontowane dwie kamery szybkoobrotowe i pięć stacjonarnych (na dwóch narożnych kamienicach). Ich zasięg obejmuje również m.in. ul. Berka Joselewicza i Rzeźniczą. Dwie kamery szybkoobrotowe znajdują się na budynku Domu Handlowego „Niedźwiedź” przy ul. Świętego Antoniego. W tym miejscu zamontowano również dwie kamery stacjonarne. W najbliższym czasie kamery będą się pojawiać w kolejnych punktach miasta.
W tym roku miasto ogłosiło przetarg na dostawę i instalację monitoringu oraz odpowiedniego oprogramowania. Do magistratu wpłynęła jedna oferta, którą złożyła firma Xen-tia. Umowa opiewa na kwotę 344.400 zł. Obecny system to cztery kamery główne, obrotowe i siedem kamer wspierających. 11 nowoczesnych kamery 4K monitorują ulice Tomaszowa Mazowieckiego. W budynku dawnej kręgielni powstało centrum monitoringu, które z czasem będzie rozbudowywane. Nowy system działa w oparciu o sieć światłowodową i radiową.
Projekt budowy monitoringu miejskiego został zapoczątkowany pod koniec roku 2016. W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego zgłaszali miejsca najbardziej niebezpieczne. Na podstawie zgłoszeń została opracowana mapa. Naniesiono na nią punkty, które należy monitorować. Okazało się, że uwagi mieszkańców pokryły się z zgłoszeniami policji. W 4 punktach w których najlipniej była potrzeba monitorowania tych sfer publicznych zamontowano kamery. W tym momencie są to 4 punkty radiowe. W ramach tych punktów zainstalowano 11 kamer, 4 obrotowe i 7 statycznych najwyższej jakości 4K. Analizują one dodatkowo obraz tym co widzą w formie komunikatów dla operatora. Operator otrzymuje sygnał na konkretnej kamerze kiedy coś się dzieje.
Cały sygnał z 4 punktów jest transmitowany na komin wistomowski a następnie drogą radiową do centrum monitoringu. Punkty radiowe i centrum monitoringu jest przygotowane na kilka godzin utrzymania zasilania, w razie awarii prądu.
System, oprócz podstawowych funkcji, będzie pozwalał na: analizowanie natężenia ruchu, automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych (w momencie wjazdu do miasta kradzionego pojazdu), stworzenie centrum zarządzania kryzysowego dla wszystkich służb, kontrolowanie czystości powietrza czy nawet monitoring poziomu wód.
W przyszłości system będzie rozbudowywany, a kamery znajdą się na wszystkich drogach wjazdowych i wyjazdowych z naszego miasta i w miejscach, które zostaną uznane za wyjątkowo niebezpieczne jak np. ulica Polna.
Jeśli artykuł Ci się podobał, udostępnij go by inni też mogli go przeczytać. A jeśli chcesz być na bieżąco polub nasz fanpage na Facebooku!