Na terenie
Tomaszowa Mazowiecka rozpoczęła się inwentaryzacja źródeł ciepła oraz sposobu
pozbywania się nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości. To
kolejne działania realizowane z troską o środowisko.
Inwentaryzacja źródeł ciepła pozwoli ustalić, które tereny miasta są szczególnie narażone na wysokie stężenie smogu oraz wymagają wprowadzenia działań mających na celu ochronę zdrowia i życia mieszkańców. Jest również potrzebna do utworzenia Gminnego Programu Niskiej Emisji. – Dokonanie inwentaryzacji pozwoli nam skuteczniej walczyć ze smogiem – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. – Mimo że zbliża się sezon letni to nie zapominamy o problemie zanieczyszczenia powietrza. Do tej pory tak naprawdę nie wiadomo, ile pieców może truć tomaszowian. Będziemy czujnym okiem przyglądać się posesjom, w których funkcjonują kotły umożliwiające spalanie śmieci. Wyniki inwentaryzacji wskażą nam obszary, w których działania powinny mieć charakter priorytetowy. Będziemy również zabiegać o kolejne środki zewnętrzne na poprawę jakości powietrza, a tym samym jakości życia mieszkańców – podkreśla.
Miasto przeprowadzi również inwentaryzację zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego powołał specjalny zespół, który dokona analizy wyników. – 98,5 proc. tomaszowskich gospodarstw domowych ma zapewniony dostęp do kanalizacji, co powinno nas cieszyć, bo to jeden z lepszych wyników w Polsce. Zdarza się jednak, że otrzymujemy zgłoszenia o odprowadzaniu ścieków bezpośrednio do gleby bądź do wód, co jest bardzo niebezpieczne dla środowiska i zdrowia mieszkańców – wyjaśnia Marcin Witko.
Ankiety w formie papierowej dotyczące inwentaryzacji pieców i urządzeń grzewczych oraz sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości otrzymają listownie wszyscy właściciele nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim. Są one również dostępne m.in. w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta oraz w Punkcie Informacyjnym magistratu w Galerii Tomaszów. Formularze wypełnione w formie papierowej należy dostarczyć do jednego z kilku punktów tj. Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, Punkt Informacyjny magistratu w Galerii Tomaszów oraz Informacja Turystyczna na pl. Tadeusza Kościuszki.
Ankietę można również wypełnić w formie elektronicznej na stronie internetowej:
ankieta.tomaszow-maz.pl
Ankiety należy dostarczyć lub wypełnić na stronie internetowej do dnia 15 maja 2019 roku. Po tym terminie właścicieli nieruchomości odwiedzą pracownicy Urzędu Miasta w celu ustalenia źródeł ciepła oraz sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych. Inwentaryzacja potrwa do końca sierpnia br.
Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim realizuje szereg projektów w ramach walki o czyste środowisko. Miasto pozyskało dotacje m.in. na zakup ekologicznych autobusów MZK oraz próbny odwiert geotermalny, a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje osobom potrzebującym zasiłki celowe na zakup opału. Straż Miejska na bieżąco sprawdza, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach. W marcu 2019 roku prezydent Tomaszowa Mazowieckiego powołał zespół antysmogowy w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.