Kalendarz gminy Ujazd

Nadchodzących wydarzeń: 0
«luty 2024 »
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Tomaszów Mazowiecki zaczyna tracić swój herb. Czy tego chcemy?

Otrzymaliśmy od mieszkańców miasta list zatytułowany „Mieszkańcy w obronie herbu miasta Tomaszowa Mazowieckiego”.

Treść listu:

Mieszkańcy w obronie herbu miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Tomaszów w 1830 r. otrzymał prawa miejskie nadające nazwę Tomaszowa Mazowieckiego. Przez długie lata miasto nie posiadało swojego herbu.
Przez wiele lat toczyły się dyskusje na temat jak powinien wyglądać herb naszego miasta. Padały różne propozycje wyglądu herbu, lecz żadna nieuzyskana zgody społecznej. W związku z taką sytuacją w 1926 r. urzędnicy miejscy wystąpili z propozycją zasięgnięcia porady od potomka założyciela miasta Jana Krystyna hrabiego Ostrowskiego.
Odpowiedz przyszła do władz miasta, że Jan Krystyn hrabia Ostrowski wyraził zgodę, aby herb miasta był związany z herbem rodziny Ostrowskich – Rawicz.
Tomaszów Mazowiecki dzięki takiej zgodzie uzyskał herb oraz dodatkowo legendę związaną z naszym miastem oraz większe związki z rodziną Ostrowskich. W bardzo krótkim czasie herb i legenda przyjęła się ze w mieście na Pilicą wśród lasów Puszczy Pilickiej. Wzór herbu został przyjęty wg tarczy herbowej herbu rodziny Ostrowskich. Z niewiadomych przyczyn na oficjalnej stronie Urzędu Miasta został usunięty herb, a został zastąpiony przez logo miasta (takie działanie jest sprzeczne z rozwojem miasta i turystyki). Na wszystkich stronach internetowych i dokumentach państw, województw, miast, powiatów i innych wszędzie występują herby. Herb jest marką rozpoznawalną w kraju i zagranicą. Logo może być stosowane dodatkowo na wydawnictwach promujących miasto.
(autor do wiadomości redakcji)

Dla porównania zajrzeliśmy na strony pobliskich miast. I tak na przykład na oficjalnej stronie internetowej Piotrkowa Trybunalskiego widnieją herb obok logo, podobnie jak w Rawie Mazowieckiej. Powiat Tomaszowski również ma nowe logo jednak na oficjalnej stronie internetowej widnieje herb powiatu. Na stronie internetowej naszego miasta wygląda to inaczej, herbu nie ma. Władze Tomaszowa Mazowieckiego marginalizują herb, a równocześnie z miejskiej kasy wydaje się środki na gadżety, na których ląduje nowe, stworzone w 2015 r. logo miasta.

Nie zapominajmy herb nadal ma swoją rolę – winien być odwzorowywany na wszelkich przedmiotach z założenia trwałych – medalach, tablicach, pomnikach, jako element wystroju architektonicznego budynków należących do miasta, ale także na pojazdach czy nawet na żeliwnych włazach kanalizacyjnych. Cechą herbu jest bowiem jego trwałość, a cechą logo zmienność. Logo żyje najczęściej krócej niż dane pokolenie, często nie dłużej niż władza, która je ustanowiła.

Czy zastępowanie herbu logiem jest zaprzeczeniem promocji miasta osadzonego w historii?

Herb Tomaszowa Mazowieckiego przedstawia w polu złotym czerwono odzianą pannę w koronie na czarnym niedźwiedziu. Jest to znany herb szlachecki Rawicz (nie należy go mylić z herbem Rawy Mazowieckiej). Herb ten nawiązuje do założyciela miasta – hrabiego Antoniego Jana Ostrowskiego, który nazwał założoną przez siebie osadę przemysłową na cześć swego ojca, kasztelana czerskiego Tomasza Ostrowskiego. Herb ten obowiązuje do dziś herb Tomaszowa Mazowieckiego zgodny z uchwałą z 2008.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook