Podczas sesji nadzwyczajnej rady gminy Ujazd Wójt Artur Pawlak zaproponował rozpoczęcie procedury przywrócenia Ujazdowi praw miejskich.
W ciągu kilku lat staliśmy się jedną z najszybciej rozwijających się i najbogatszych gmin w województwie. Czas na kolejny etap w historii gminy. Przywrócenie praw miejskich to liczne korzyści: dostęp do nowych środków zewnętrznych, wzrost znaczenia i prestiżu całej gminy, dodatkowa promocja i łatwiejsze pozyskiwane inwestorów – powiedział wójt Artur Pawlak.
Warto podkreślić, że przywrócenie praw miejskich byłoby także aktem sprawiedliwości dziejowej, gdyż Ujazd został pozbawiony praw miejskich przez Cara Rosji w 1869 r. w ramach kary za Powstanie Styczniowe. Ujazd spełnia wszystkie ustawowe wymogi, aby ponownie stać się miastem, takie jak zwarta zabudowa, wyraźnie zaznaczone centrum, dwa główne place, zabytki. Większość mieszkańców zatrudniona jest poza rolnictwem, miejscowość posiada rozbudowaną infrastrukturę techniczną, sportową oraz kulturalną. Procedura przywracania praw miejskich potrwa około 1,5 roku. Po podjęciu uchwały przez radę gminy, urząd przystąpi do przygotowywania pełnej dokumentacji oraz oficjalnego wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem Ujazd stanie się drugim miastem naszego powiatu 1 stycznia 2023 r. Wójt Artur Pawlak zaznaczył także, że cała procedura jest praktycznie bez kosztowa i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami czy podatkami dla mieszkańców, nie będzie potrzeby wymiany dokumentów i dowodów osobistych.
Uzyskanie praw miejskich ma w zasadzie same plusy. Nasi rolnicy zachowają wszystkie dopłaty i dotacje, nauczyciele zachowają swoje dodatki. Nie będzie wzrostu zatrudnienia w administracji. Jest to całkowicie bezpieczne dla budżetu gminy – podkreśliła sekretarz gminy Honorata Bogus.