13 maja przypada 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego – oficera ZWZ-AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz, uczestnika Powstania Warszawskiego, który w 1947 roku został aresztowany przez władze komunistyczne, a następnie skazany na śmierć i stracony.
W maju przypada też rocznica śmierci Witolda Pileckiego – 25 maja 2021 roku będzie to 73. rocznica. PCAS prezentuje wystawę zatytułowana „Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz”. Wystawa przedstawia biografię patrona placówki. Ekspozycję stanowią materiały Instytutu Pamięci Narodowej.
Dzisiaj, 13 maja 2021 roku, w 120. rocznicę urodzin rotmistrza Pileckiego, przedstawiciele Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tego wielkiego, wyjątkowego polskiego bohatera. To człowiek, który jest wzorem do naśladowania przez wszystkich Polaków, w sposób szczególny, przez polską młodzież. To człowiek, który w sposób wyjątkowy ukochał Pana Boga, ukochał swoją ojczyznę, za którą oddał życie, ale też był wzorem ojca rodziny. To człowiek, którego życiorys warto bliżej poznać, żeby móc zobaczyć, jak wielka miłość była, jak wiele on przeszedł w swoim życiu, chociaż krótkim, bo 47-letnim. Zamordowany przez katów z Urzędu Bezpieczeństwa. To też pokazuje kto na końcu wydał ten wyrok dla tego wyjątkowego polskiego patrioty.
Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu na północy Rosji. Pochodził z rodziny szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych. Jego dziadek Józef Pilecki został zesłany na Syberię za udział w powstaniu styczniowym, a majątek rodzinny na Nowogródczyźnie uległ częściowej konfiskacie.
Młody Witold wychowywał się w Wilnie. Tam, jako uczeń gimnazjum związał się z ruchem harcerskim. Pod koniec I wojny światowej wstąpił do oddziałów samoobrony, które na przełomie 1918 i 1919 r. przejęły władzę w mieście, a następnie broniły go przed bolszewikami. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej bronił Warszawy.
W sierpniu 1939 r. Pilecki otrzymał powołanie do wojska. Na początku września, już jako podporucznik rezerwy, walczył z Niemcami pod Piotrkowem Trybunalskim. 22 września bijąca się na południu kraju dywizja Pileckiego została rozbita.
Kwiaty złożyli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu i Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Dorota Ignasiak – dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej i Dariusz Stańdo – wicedyrektor placówki.