Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W Cekanowie szambo wylewa się na pola [film w środku]

Mieszkanka Cekanowa wysłała do redakcji filmik i zdjęcia, które zrobiła wczoraj 31 marca 2020 roku, we wsi Cekanów.

Jak słyszymy na nagraniu na filmie poniżej, kobieta podczas biegania była świadkiem jak szambiarka najpierw wybiera szambo, a później wylewa szambo na pole w Cekanowie w gminie Tomaszów Mazowiecki. Zarówno traktor jak i sama szambiarka nie posiadały tablic rejestracyjnych, ale mieszkańcy wsi, według autorki filmu, wiedzą kto to robi.

 

 
 
 
Wylewanie szamba jest nielegalne.  Ścieki z szamba to siedlisko bakterii i wirusów bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Odprowadzanie ścieków do ziemi prowadzi do zanieczyszczenia gleby i wód podziemnych .
 
 
Zgodnie z przepisami prawa każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączenia jej do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub wyposażenia nieruchomości w szambo albo przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Dz. U. z 2019 r., poz. 2010 z późn. zm.).
 
Odprowadzanie nieczystości ciekłych inaczej niż sposobami opisanymi powyżej jest karalne, niezależnie od tego, gdzie są one wylewane, tj.: do rowu, na pole rolne, czy też na własne podwórko. Proceder ten stanowi wykroczenie, które podlega karze grzywny nawet do 5000 zł.
 
Każdy właściciel nieruchomości, w przypadku posiadania szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków bytowych, ma obowiązek posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych lub osadów ściekowych z oczyszczalni, zawartej z przedsiębiorcą, posiadającym stosowne zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie. Ponadto każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do przechowywania dowodów płacenia za ww. usługi i okazywania ich na każde wezwanie organu kontrolującego.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook