14-osobowa grupa młodzieży wraz z 3 opiekunami przybyli na lotnisko w Warszawie w środę 21 lutego. Po przywitaniu z rodzinami, u których izraelscy uczniowie zamieszkali, nadszedł czas na ucztę duchową – przedstawienie autorstwa Kariny Górny pt.: „Saligia”. Spektakl operujący światłem, muzyką i obrazami rozumiany był bezbłędnie przez izraelską młodzież. Rozmowy o przedstawieniu i na inne tematy kontynuowane były na uroczystej kolacji, na którą zaproszeni byli również członkowie władz powiatowych.
Następnego dnia uczniowie z Izraela, wraz z goszczącymi ich w swoich domach uczniami z ILO, pojechali na wycieczkę do Łodzi. Program zwiedzania „Łódź w pigułce” obejmował Księży Młyn, Park Źródliska, pałac Scheiblera, Szkołę Filmową, ul. Piotrkowską, dom A. Rubinsteina, Łódzką Aleję Gwiazd, Manufakturę – Pałac Izraela Poznańskiego.
W piątek goście zwiedzili okolice Tomaszowa: Spałę – COS, Inowłódz oraz w Tomaszowie – Arenę Lodową. Odwiedzili też cmentarz żydowski, na którym młodzież izraelska dostarczyła wzruszeń, modląc się i śpiewając – czcząc tym samym zmarłych, pochowanych na tutejszym cmentarzu. Po południu goście udali się do Fit Fabric, gdzie ćwiczyli tężyznę fizyczną na różnych przyrządach i zbierali siły na kolejne, pełne wrażeń dni.
W sobotę – szabas, zgodnie z tradycją Izraelici odpoczywają, więc była to okazja dla rodzin ich goszczących na lepsze wzajemne poznanie się i bycie razem. W niedzielę wszyscy pojechali na cały dzień do Lublina, gdzie zwiedzili m.in.: synagogę, cmentarz żydowski, Muzeum KUL, zamek, Stare Miasto, Pomnik Ofiar Getta. Kolejny dzień spędzili w Warszawie, gdzie oprócz Starówki, pomnika Powstania w Getcie Warszawskim, Zamku Królewskiego, zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich-Polin, które pozostawiło na gościach niezapomniane wrażenia.
Ostatni dzień pobytu izraelska delegacja spędziła w ILO. Był to czas refleksji, w trakcie wyjątkowej uroczystości – Dniu pamięci, zatytułowanego Pamięć i Tożsamość. Znamienici goście przyjęli zaproszenie na tę uroczystość: Starosta Powiatu Mirosław Kukliński, który przybliżył sylwetkę Witolda Pileckiego, Dyrektor IPN w Łodzi Dariusz Rogut, który opowiadał o Janie Karskim, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Irenie Sendlerowej, Halinie Kossak-Szczuckiej i innych bohaterach II wojny światowej. O członkach swoich rodzin, którzy otrzymali zaszczytny tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, opowiadali ksiądz doktor Piotr Przesmycki i Pani Małgorzata Kulbas.
Tydzień spędzony z młodzieżą izraelską dostarczył wielu wrażeń, radości i nadziei, że dzięki młodemu pokoleniu, wspaniale rozumiejącemu się pomimo różnic kulturowych, świat w przyszłości będzie lepszy.