Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«marzec 2023 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

Czy skorzystam ze szczepienia na covid-19?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Wolni od uzależnień ?

Z każdym rokiem rośnie liczba młodzieży w wieku gimnazjalnym pijąca alkohol, paląca papierosy czy zażywająca narkotyki. Praktycznie ¾ uczniów ostatnich klas gimnazjów przynajmniej raz piło alkohol w ciągu roku. Alkohol jest najbardziej rozpowszechnią substancją psychoaktywną wśród młodzieży. Problem picia alkoholu dotyczy obojga płci. Po alkohol sięgają zarówno chłopców jak i dziewczęta. Po papierosy sięga około 30% uczniów trzecich klas gimnazjów jednak w tym przypadku dynamika wzrostu palenia papierosów okazuje się większa wśród dziewcząt. Do szerokiej grupy innej niż alkohol i papierosy należą narkotyki. Pod tym pojęciem należny rozumieć nie tylko marihuanę, haszysz, halucynogeny, metamfetaminę, kokainę… ale również tabletki uspokajające, nasenne oraz przeciwbólowe. Po narkotyki sięgają zarówno dziewczęta jak i chłopcy, wzrost zażywania jednak obserwujemy większy u dziewcząt. Nie inaczej ma się sprawa z dopalaczami, zamknięcie sklepów nie rozwiązała problemu. Dopalacze można znaleźć w internecie. Występują pod takimi nazwami jak kadzidełka, chemikalia do badań czy też sole kąpielowe. Zakupienie ich okazuje się nie stanowić problemu nie zależnie od wieku i płci.

Terapeuci zajmujący się uzależnianiami wśród młodzieży ostrzegają również przed napojami energetycznymi. Dostępne prawie w każdym sklepie są do kupienia bez jakiejkolwiek kontroli. Energetyki zawierają jednak dawki substancji uzależniających. Te substancje to guarana i tauryna. Guarana to brazylijski afrodyzjak, który pobudza i zwiększa sprawność seksualną jednak prowadzi do bezsenności, zaburzeń lękowych i depresji. Tauryna na krótki czas daje przypływ energii, po pewnym czasie prowadzi do wyczerpania psychicznego, fizycznego oraz do depresji. Po odstawieniu napojów energetycznych, mogą wystąpić objawy abstynencji, jak w alkoholizmie, np.: drgawki, rozdrażnienie czy agresja.

Często pierwszy kontakt z używkami jest tylko eksperymentem, który z czasem może przerodzić się w uzależnienie. Skuteczną metodą ochrony przed używkami jest kampania informująca o skutkach zażywania alkoholu, palenia papierosów czy zażywania środków psychoaktywnych. Kampania która jest skierowana zarówno do dzieci, młodzieży ale również do osób dorosłych, często nieświadomych tego co może spotkać ich dziecko. Z dniem dzisiejszym rozpoczął się Tomaszowski Tydzień Profilaktyczny „Wolni od uzależnień”, cykl spotkań, który będzie trwał do 17 listopada. W ramach tego tygodnia zobaczymy spektakle, będzie można wziąć udział w pogadankach z policją i psychologiem, konkursie czy też skorzystać z punktów konsultacyjnych. 

plakat-tygodnia-profilaktycznego

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook