26 września, w sobotę, na Zalewie Sulejowskim odbyło się zakończenie sezonu letniego przez policjantów Nieetatowego Zespołu Wodnego.
Policjanci Nieetatowego Zespołu Wodnego kończą sezon wodny 2020 nad Zalewem Sulejowskim. Komendant Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymon Herman
Opublikowany przez Format3A Sobota, 26 września 2020
Obszar Zalewu sulejowskiego będący w granicach działania tomaszowskiej komendy obsługiwany przez Nieetatowy Zespół Wodny, to 2700 ha powierzchni, 17 km długości, z maksymalną szerokością 2,4 km, a całkowita długość linii brzegowej to 58 km.
Na terenie powiatu tomaszowskiego w 2020 roku doszło do 4 utonięć, w tym dwa w okresie wakacyjnym. Do trzech zdarzeń doszło na rzekach Pilicy i Wolbórki oraz jednego na terenie Zalewu Sulejowskiego.
Do zadań policjantów pełniących służbę na wodzie i terenach przywodnych należą min., zapobieganie przestępczości, wykrywanie przestępstw, wykroczeń w szczególności naruszających przepisy w zakresie ochrony przyrody, środowiska naturalnego, ekologii, przestrzegania przepisów w żegludze morskiej , poszukiwanie osób zaginionych, zapobieganie wypadkom utonięć oraz ratowanie ludzi, ochrona zbiorków wody pitnej oraz rzek, kontrola organizowanych imprez na wodach i terenach przywodnych, kontrola legalności połowy ryb.
Policja podejmuje działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą wspólnie z WOPR, Strażą Leśną, Strażą Rybacką i innymi.
W sezonie 2020 policjanci Nieetatowego Zespołu Wodnego wylegitymowała 206 osób, skontrolowała 233 jednostki pływające, przeprowadziła 47 kontroli pojazdów, wystawiła 81 mandatów karnych, 44 pouczenia, policjanci interweniowali 113.
Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymon Herman podczas spotkania odniósł się również do rysu historycznego powstania policji wodnej i przypadającej w tym roku 100 rocznicy jej powstania. Stąd można zobaczyć na zdjęciach jakie umundurowanie oraz sprzęt wykorzystywali wodniacy poprzedniej epoki. Mowa o „weteranie” łodzi motorowej „Jesion”, która pamięta czasy „porucznika Borewicza” i jest na wyposażeniu tomaszowskiej policji od kilkudziesięciu lat.
Ciekawostki techniczne Jesiona. Jesion, to łódź motorowa o długości 6m, zasilana silnikiem benzynowym od Fiat 125p. Jesion, to łódź o małym zanurzeniu (31 cm), co ma duże znaczenie przy niskich stanach wody oraz wtedy gdy patrolować trzeba trudno dostępne obszary. Tomaszowscy policjanci wykorzystują ją głównie na terenach rzecznych.
Obecnie tomaszowska policja wodna wykorzystuje Sportis, dwie nowoczesne łodzie należące do tomaszowskim ,,wodniaków” tj. łodzie hybrydowe typu RIB wyposażone w silniki o mocy 200 KM i w pełni wyposażone w sprzęt ratunkowy m.in.: koła ratunkowe, kamizelki, bojki, apteczki itp. Łodzie te doposażono również w inne niezbędne i bardzo pomocne oprzyrządowanie jak np.: echosondę i urządzenia nawigacyjne. Prezentowane przez tomaszowskich policjantów łodzie doskonale sprawdzają się na zbiornikach wodnych o charakterystyce zbliżonej do tej jaka panuje na Zalewie Sulejowskim. Umożliwiają one policjantom patrolującym wody zalewu zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom licznie wypoczywającym nad brzegami zbiornika lub pływającym różnorakim sprzętem po jego terenie.