Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zaorać „Majową”

Od dłuższego czasu mówiło się, że Warsztaty Terapii Zajęciowej Przy Stowarzyszeniu Rodzin Dzieci i Osób Niepełnosprawnych z ulicy Warszawskiej mają zostać przeniesione na ulicę Majową i choć wstępnie mówiło się o budynkach w których kiedyś były umiejscowione warsztaty do nauki zawodu, to okazuje się że adaptacja pomieszczeń jest kosztowna. Wymyślono więc, że zagarnie się większą część internatu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Jak wymyślono tak postanowiono, omówiono we wrześniu z dyrekcją ośrodka jakie pomieszczenia zostaną zabrane, rodzicom dzieci uczących się na Majowej sprawę przemilczano aż do tego tygodnia czyli około dwa miesiące po tym jak pomiędzy dyrekcją a powiatem doszło do porozumienia. 

Ośrodek na Majowej powstał w 1976 roku wtedy na ulicy Dolnej 3 (teraz ulica Majowa 1/13). W skład ośrodka weszły Szkoła Podstawowa Specjalna 8-letnia, Zasadnicza Szkoła Zawodowa 3-letnia. Obecnie SOSW posiada 150 podopiecznych, którzy uczą się w 22 oddziałach i jest to Szkoła Podstawowa, Branżowa Szkoła I stopnia, Specjalna Szkoła Przysposabiająca do pracy, internat oraz świetlica.

Szkoła składa się z dwóch budynków. Już kilka lat temu pojawił się problem ze strony organu prowadzącego ponieważ zmniejszył  metraż jednego budynku na rzecz  Poradni  Pedagogiczno Psychologicznej, która została przeniesiona do budynku Specjalnej Szkoły Podstawowej. Po czym w budynku szkoły podstawowej umieścił sanepid, ale po kilku latach problem znów się pojawia ponieważ starostwo po raz kolejny chce zmniejszyć miejsce dla podopiecznych ośrodka. W części gdzie jest internat mają zostać umieszczone Warsztaty Terapii Zajęciowej z ulicy Warszawskiej.

Internat składał się z dwóch skrzydeł w obecnej chwili na jego potrzeby zagospodarowano jedno skrzydło, piętro pierwsze i drugie. W drugim skrzydle na pierwszym piętrze są gabinety logopedyczne, psychologiczny oraz gabinet do terapii słuchowej metodą Tomatisa. Pomieszczenia na drugim pietrze jeszcze nie zostały zagospodarowane. Mogły by być  wykorzystane na stworzenie Sali Integracji Sensorycznej, której brakuje w tym budynku. Brakuje również sal do zajęć wyrównawczo-dydaktycznych oraz zajęć korekcyjno ko-kompensacyjnych.

Wygląda na to, że starostwo  stwierdziło inaczej skoro kilka pomieszczeń zajmujących powierzchnie ¼ internatu stoi pustych to można je zagospodarować i tak zostało podpisane wstępne porozumienie z dyrekcją,  że warsztaty zostaną przeniesione do budynku Internatu tylko nie na ¼ powierzchni, która jest nie zagospodarowana a na ¾ część internatu w której mieszkają uczniowie SOSW oraz gdzie znajdują się specjalistyczne gabinety. Czy to powolne ale konsekwentne przez władze powiatu zabieranie po kawałku ośrodka jest drogą do zamknięcia w przyszłości placówki.  Zmniejszanie powierzchni, okrajanie z sal co w pierwszej kolejności spowoduje brak możliwości przyjęcia nowych podopiecznych a w konsekwencji doprowadzi do wygaszenia ośrodka.

Skutkuje to brakiem sal do zajęć specjalistycznych, brakiem możliwości utworzenia sal do zajęć specjalistycznych, których brakuję, zbyt małą ilością sal dla wychowanków internatu, i najważniejsze brakiem rozwoju Ośrodka, brak możliwości przyjęcia nowych uczniów do placówki spowodowane brakiem miejsca na utworzenie nowych klas oraz brak miejsca w internacie dla nowych wychowanków ośrodka.

Dziś, 7 listopada, rodzice złożyli w Starostwie pismo z prośbą o pilne spotkanie dyrekcji, rodziców ze starostą tomaszowskim Mariuszem Węgrzynowskim. Sprawa jest o tyle pilna, że prace adaptacyjne mają ruszyć już na początku nowego roku.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook