Kalendarz gminy Rokiciny

Nadchodzących wydarzeń: 0
«czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

ZGWK odbierze odpady komunalne od mieszkańców?


Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej Sp. z o.o. może zająć się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych pochodzących z  terenu Tomaszowa Mazowieckiego – taką decyzję, na wniosek prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko, jednogłośnie podjęli radni Rady Miejskiej.

Opłaty za odbiór odpadów rosną w całym kraju ze względu na m.in. wysokie koszty transportu i tzw. opłaty środowiskowej. Podwyżki na pewno nie uda się uniknąć w Tomaszowie Mazowieckim, niemniej prezydent Marcin Witko zaproponował radnym Rady Miejskiej rozwiązanie, które w  przyszłości może znacznie przyczynić się do zahamowania horrendalnego wzrostu opłat. Odbiorem odpadów ma zajęć się Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej Sp. z o.o. W trakcie sesji nadzwyczajnej, która odbyła się 21 marca, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, dzięki której spółka będzie mogła realizować nowe zadanie polegające m.in. na zbieraniu, transporcie, zagospodarowaniu i unieszkodliwieniu odpadów komunalnych pochodzących z terenu miasta.

Co więcej, Urząd Miasta już od dłuższego czasu stara się o budowę własnego systemu gospodarowania odpadami. Chodzi o Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. – Samo odbieranie odpadów, o ile prowadzone jest zgodnie z prawem, nie jest opłacalne. Dochodowe jest natomiast ich przetwarzanie – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. – Najbliższa instalacja zlokalizowana jest 40 kilometrów od naszego miasta, a więc blisko 100 kilometrów w obie strony. To podnosi koszty. W ubiegłej kadencji wystąpiliśmy do Zarządu Województwa Łódzkiego z wnioskiem o  wprowadzenie zmian w wojewódzkim planie gospodarowania odpadami. Przez rok nie doczekaliśmy się odpowiedzi. W międzyczasie zmieniła się ustawa i złożyliśmy ponownie wniosek. Teraz jesteśmy na dobrej drodze, by RIPOK powstał w naszym mieście – dodaje.  

Obecnie odpady komunalne od mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego odbiera spółka akcyjna ENERIS Surowce. Umowa obowiązuje do końca kwietnia 2019 roku. Do nowego przetargu przystąpił tylko jeden podmiot – ENERIS Surowce SA. Firma za odbiór odpadów przez 20 miesięcy zaproponowała cenę ponad 22 mln zł, co wiązałoby się ze zwiększeniem opłaty za odpady segregowane z 9 do 22 zł miesięcznie od osoby. Dlatego prezydent Marcin Witko zaproponował radnym, by odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zajął się Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej. W rezultacie radni jednogłośnie odrzucili zaproponowane podwyżki opłat.   

Przygotowanie ZGWK do nowego zadania potrwa około sześć miesięcy, dlatego od maja 2019 roku odpady komunalne od mieszkańców miasta odbierze firma wyłoniona w ramach negocjacji. Wtedy poznamy nowe – tymczasowe stawki za odpady segregowane i niesegregowane.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook