Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

5 mln zł mniej dla wsi

Unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich dedykowany jest mieszkańcom wsi. Organizacją pośredniczącą w zdobywaniu unijnych pieniędzy jest Stowarzyszenie Dolina Pilicy, w której zrzeszonych jest pięć gmin naszego powiatu: Czerniewice, Lubochnia, Rzeczyca, Inowłódz, gm. Tomaszów Maz.. W poprzedniej perspektywie finansowej Dolina Pilicy miała do dyspozycji ponad 17 milionów złotych, z czego 5 mln zł pochodziło z puli dodatkowej. Apetyty na kolejny okres finansowy (2014-2020) był podobny. Niestety wiadomo już, że w obecnej perspektywie finansowej pieniędzy będzie mniej. Ok. 13 mln zł.

W poprzedniej perspektywie konkursy ogłaszane były ze znacznym poślizgiem, nabory wniosków zaczęły odbywać się dopiero po dwóch latach funkcjonowania programu. Wydawać by się mogło, że w kolejnym rozdaniu, będzie już prościej i szybciej, bo procedury są znane i przećwiczone. Nic z tego. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej pojawiło się na przełomie sierpnia i września. Wnioski o dotacje Dolina Pilicy zacznie przyjmować dopiero w listopadzie. „Poślizg” będzie więc sięgał 3 lat.

Najwięcej pieniędzy (połowa z 13 mln zł) będzie przeznaczona na rozwój przedsiębiorczości i podjęcie działalność gospodarczej. Na założenie własnej firmy będzie można dostać może dostać nawet 100 tys. zł dotacji. Na rozszerzenie działalności gospodarczej można ubiegać się nawet o 300 tys. zł. Będą nabory na granty dla osób fizycznych, organizacji pozarządowych i innych podmiotów sektora publicznego. Z tej puli będzie można dostać od 5 do 50 tys. zł. Będą to środki na zagospodarowanie przestrzeni publicznej, lokalne inicjatywy, bez możliwości zarobkowania.

Już dziś widać, że pieniędzy nie starczy dla wszystkich, za to zainteresowanie jest wyższe niż w ubiegłych latach. A Dolina Pilicy się rozrosła. Obecnie to 15 gmin i ok. 114 tysięcy mieszkańców.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook