W Poznaniu ruszył największy w Polsce program mieszkań treningowych (wspólne lokale socjalne ze wsparciem trenerów i psychologów). Na pierwszy rzut 12 lokali poprowadzą m.in Monar, Caritas, Barka, Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. Kolejne 38 niebawem. Cały program współtworzony jest przez miasto wraz z NGO–sami działającymi w sferze wykluczenia. W wyposażenie lokali angażują się prywatne firmy.
Bezdomni, wychowankowie domów dziecka, kobiety po przejściach będą się w nich uczyć samodzielnego życia! Wszystkie lokale znajdą się w miejskich zasobach komunalnych.
Nie każdy po wyjściu z ośrodka poradziłby sobie sam w mieszkaniu. Stąd pomysł żeby taką formą przejściową między brakiem mieszkania, a mieszkaniem samodzielnym, wprowadzić mieszkanie treningowe. W jednej przestrzeni będą trzy, cztery środowiska. Przez środowisko mam na myśli jedną osobę albo na przykład matkę z dziećmi, która uciekła przed przemocą w rodzinie – mówi zastępca prezydenta Poznania, Tomasz Lewandowski.
Osoby te będą podpisywały umowę minimum na pół roku, a maksymalnie na 3 lata. Przez ten czas do mieszkania kilkanaście razy w miesiącu będzie przychodził terapeuta. – W sytuacji gdy osoba przez wiele lat na przykład zamieszkuje w ośrodku dla bezdomnych, to jest doskonała formuła wyjścia z tego ośrodka. Terapeuta, trener będzie pomagał w zdobyciu pracy, załatwieniu wszystkich spraw urzędowych – dodaje Lewandowski.