Lipiec w pełni, a co za tym idzie szerszenie, osy i pszczoły mają już swoje gniazda w pełni zbudowane. Od początku 2021 roku Jednostki Ochrony Straży Pożarnej na terenie powiatu tomaszowskiego interweniowały 79 razy w zdarzenia związane z usuwaniem gniazd owadów.
Coraz częściej strażacy proszeni są o pomoc w usunięciu gniazd owadów, które ulokowane są w pobliżu domostw. Strażacy służą pomocą, jednak nie we wszystkich sytuacjach. Kiedy możemy na nich liczyć?
Zgłaszanie do PSP występujących gniazd owadów błonkoskrzydłych jest uzasadnione w przypadku bezpośredniego zagrożenia osób przebywających w budynku/ obiekcie (budynki mieszkalne, użyteczności publicznej) . W przypadku kiedy zostanie stwierdzone bezpośrednie zagrożenie dla osób przebywających w danym obiekcie ( w szczególności dotyczy to dzieci i osób o ograniczonej zdolności poruszania się), strażacy ewakuują osoby poza strefę zagrożenia i usuwają gniazdo owadów, w pozostałych przypadkach (brak bezpośredniego zagrożenia dla osób przebywających w obiekcie) działania straży polecają na ewakuacji ludzi ze strefy zagrożenia, oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy, poinformowaniu właściciela/zarządcy/użytkownika o stwierdzonym gnieździe owadów.
st. kpt. Ernest Lech zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjnego KP PSP w Tomaszowie Mazowieckim.
Straż pożarna usuwa gniazda owadów, z miejsc w których mogą one stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia, w szczególności u osób o ograniczonej zdolności poruszania się czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych. Natomiast w pozostałych przypadkach usuwaniem gniazd owadów zajmują się specjalistyczne firmy.