Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza wszystkich miłośników twórczości Stanisława Lema, jak również tych, którzy pragnęliby się z nią zapoznać na prelekcję Wojciecha Orlińskiego „Lem. Życie nie z tej ziemi”, która odbędzie się 6 września 2021 r. (poniedziałek) w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godz. 16.30.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie uroczysty wernisaż wystawy ilustracji Daniela Mroza do książek Stanisława Lema „Od Trurla do Klapaucjusza”.
Inicjatywa ta rozpoczyna cykl wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych odbywających się w ramach projektu „goLEM 2021” dofinansowanego z dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Wojciech Orliński (ur. 1969) – to dziennikarz, nauczyciel, znawca twórczości i biograf Stanisława Lema. Debiutował leksykonem lemologicznym „Co to są sepulki – wszystko o Lemie”. Jest również autorem pierwszej w Polsce biografii pisarza – “Lem. Życie nie z tej ziemi”. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia w niej duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza.
Dwa lata temu wydał książkę “Człowiek, który wynalazł Internet. Biografia Paula Barana” – o polskim naukowcu, który jako pierwszy na świecie opracował strukturę globalnej sieci informatycznej. Jest też autorem kilku książek faktograficznych m.in. „Ameryka nie istnieje” „Route 66 nie istnieje”.
Wojciech Orliński studiował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1997–2021 był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Pisał przede wszystkim o tematyce Internetu, kultury masowej i nauki. Przez wiele lat tworzył felietony do „Dużego Formatu”. Współpracował także ze „Sztandarem Młodych”, „Wiadomościami Kulturalnymi” i „Krytyką Polityczną”. Jest stypendystą Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykłada na Wydziale Dziennikarstwa i Nowych Mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Prowadzi blog Ekskursje w dyskursie (ekskursje.pl). Od 2020 pracuje jako nauczyciel chemii.