14 czerwca 2017 r. wysiedliśmy już na ostatnim przystanku „Lokomotywy po wiedzę” – projektu ekologiczno-artystycznego dla dzieci z województwa łódzkiego, realizowanego przez Łódzki Dom Kultury w partnerstwie z Gminnym Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną w Lubochni. W tym dniu, w Łódzkim Domu Kultury odbył się wielki finał Projektu oraz wręczenie nagród, Projekt „Lokomotywą po wiedzę” to również konkurs, w którym można było wygrać nagrodę w 4 kategoriach:
- kategoria na najbardziej ekologiczny kostium do spektaklu teatralnego
- kategoria na najbardziej ekologiczną scenografię do spektaklu teatralnego
- kategoria na wykonanie ekologicznego spektaklu teatralnego
- kategoria na najlepsza relację z pracy podczas Projektu
Scenografia naszego spektaklu okazała się bezkonkurencyjna! Zajęła I MIEJSCE w kategorii na najlepszą EKOLOGICZNĄ SCENOGRAFIĘ.
Zdobyliśmy również WYRÓŻNIENIE w konkursie na najlepszy EKOLOGICZNY KOSTIUM TEATRALNY!
Z rąk Dyrektora Łódzkiego Domu Kultury Jacka Sokalskiego oraz Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Małgorzaty Kowalskiej odebraliśmy nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Pragniemy bardzo serdecznie podziękować za mile spędzony czas oraz współpracę. Realizacja Projektu to czas nie tylko nauki ale przede wszystkim świetnej zabawy!
O projekcie:
Projekt został skierowany do 32 instytucji kultury z województwa łódzkiego. Beneficjentami projektu była grupa 20 dzieci z Gminy Lubochnia w wieku od 17 do 14 lat – uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych 1863 w Lubochni. W ramach projektu zrealizowano 5 typów warsztatów w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Politechnice Łódzkiej, Łódzkim Domu Kultury oraz w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Lubochni.
Uczestnicy projektu zaangażowani zostali w pracę na następujących warsztatach;
– projektowanie ubiorów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych,
– projektowanie ubiorów metodą aplikacji,
– praktyczna realizacja kostiumów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych,
– scenografia ekologiczna – inspiracja architekturą biomorficzną,
– idea zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska.
Finałem powyższych działań był spektakl teatralny „Na tropie tajemnic – Ekologia” przygotowany przez uczestników projektu, a inspirowany książką Agnieszki Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia”.
Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.