
Nowe mieszkania powstaną w Tomaszowie Mazowiecki przy ulicy Szerokiej i Chopina. 4 kwietnia w Urzędzie Miasta doszło do podpisania umowy założycielskiej spółki. W planach nowej spółki będzie wybudowanie ponad 1000 mieszkań, z czego ponad pięćset powstanie w Tomaszowie.
Tomaszów Mazowiecki jest liderem tego SIMu, wkrótce przystąpi do prac projektowych – za miesiąc dwa – więc tempo jest imponujące.
Arkadiusz Urban – prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości
W najbliższych latach przy ulicy Szerokiej i Chopina powstaną budynki wielorodzinne z ponad 540 lokalami mieszkalnymi. Budynki będą ponad 3-kondygnacyjne, nowoczesne (wyposażone w windy i parkingi), Spełniające oczekiwania nie tylko rodzin, ale również seniorów i osób niepełnosprawnych. Powstaną w nich mieszkania przeznaczone dla osób o umiarkowanych dochodach. Mieszkania na wynajem z opcją wykupu. Nowe mieszkania mają być oddane do użytku na przełomie lat 2024-2025.
Inicjatywa to okazja, by kontynuować proces rewitalizacji (…) proponować mieszkańcom zamieszkującym stare zasoby nowe mieszkania i poprawić tym samym ich byt oraz standard życia.
Marcin Witko – prezydent miasta Tomaszowa Mazowieckiego
SIM KZN Łódzkie Centrum Spółka z o.o. z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim powstanie z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz samorządów: Tomaszowa Mazowieckiego, Białej Rawskiej, Działoszyna, Koluszek, Nowego Miasta n/Pilicą, Pajęczna, Zduńskiej Woli, do programu przystąpiły także dwie gminy w powiecie tomaszowskim Ujazd oraz Inowłódz. W gminie Ujazd ma powstać 30 mieszkań oraz w gminie Inowłódz, planuje się budowę 20 mieszkań nawiązujących do zabytkowej zabudowy miejscowości.
W działania dotyczące powołania spółki włączył się poseł z ziemi łódzkiej Włodzimierz Tomaszewski.
SIM oznacza Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową, czyli spółkę, której podstawowym celem jest zaangażowanie w budownictwo społeczne. W ramach jej działań mają powstać mieszkania, charakteryzujące się tzw. umiarkowanym czynszem. Lokale wybudowane przez SIM, będą przeznaczone pod wynajem dla osób, które będą spełniały określone kryteria dochodowe, oraz nieposiadających żadnego tytułu prawnego do innych mieszkań na terenie danej miejscowości.
Samorządy zawiązujące spółki SIM mogą liczyć m.in. na bezzwrotne wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, wynoszące maksymalnie 3 mln złotych na spółkę lub 1/10 wartości inwestycji, jaką prowadzi już stworzona spółka SIM. Innym rodzajem wsparcia jest kredyt na preferencyjnych warunkach, jaki będzie udzielał SIM-om Bank Gospodarstwa Krajowego.


