Obrazy pochodzącej z Tomaszowa malarki Martty Węg będzie można oglądać 15.10.2022 – 19.11.2022 w Galerii Sztuki Współczesnej Platon we Wrocławiu. 15 października odbył się zaś wernisaż artystki.
Ona sama zaś tak mówi o wystawie: Zapraszam na wystawę stanowiącą cykl bardzo osobistych obrazów zainspirowanych tematem drogi. Drogi, nie będącej oczywiście jakimś szlakiem komunikacyjnym, torem czy linią, lecz rozumianej jako droga, którą trzeba pokonać, którą pokonujemy codziennie, która wskazuje nam kierunek i sposób dotarcia do tego, co jest naszym celem.
„Droga” Martty Węg to pierwsza duża indywidualna wystawa artystki w stolicy Dolnego Śląska, oraz pierwsza wystawa solo w Galerii Sztuki Współczesnej Platon, albowiem prace malarki można już było podziwiać w „Platonie” wiosną 2020 roku na wystawy zbiorowej „One_Ona”. Wtedy właśnie, podczas tego na wskroś „kobiecego” wydarzenia, obrazy Martty Węg utkwiły w pamięci wrocławskiej publiczności jako niezwykłe i intrygujące zestawienia swego rodzaju przeciwieństw: mięsistej i gęstej materii malarskiej z subtelną – wręcz eteryczną – paletą barw oraz samą tematyką przedstawianych scen.
Motywem przewodnim w twórczości Martty Węg jest Kobieta – zarówno w liczbie mnogiej jak i pojedynczej -, którą artystka umieszcza – a widz „spotyka” – w pejzażu. Jednakże! Patrząc na prace malarki jesteśmy świadomi, że ani pejzaż w obrazie nie jest zwykłym pejzażem, a tym bardziej szansa na spotkanie tej jakże tajemniczej i zawsze elegancko ubranej Damy w magicznych „okolicznościach przyrody” jest bliskie zeru. W rzeczy samej! Obrazy często przedstawiające młode kobiety w letnim i zwiewnym odzieniu ukazane w zimowej bądź jesiennej scenerii, podobne są raczej marzeniom sennym niż malarstwu – w nomenklaturze historii sztuki – zwanemu rodzajowym czy pejzażowym! Roślinność na płótnach artystki, choć wyglądającą znajomo, w ogóle bądź z rzadka odnajdziemy w albumach przyrodniczych. Przyroda zdaje się być senną projekcją samej malarki lub malarskim zapisem emocji artystki, kontemplującej piękno otaczającej ją Natury! Postaci kobiece, choć z początku mogą wydać się nam obce, są w istocie integralną częścią tego fantastycznego – aczkolwiek wydawałoby się nieuchwytnego – świata! Być może – w zależności od nastroju i pory roku – to alter-ego malarki? Może są to personifikacje emocji zarówno naszych – widzów, którzy dzielą podobną wrażliwość z artystką – jak i Martty Węg? Czy mogą to być emanacje samej Natury, tylko pozornie „ucywilizowane” w swych modnych strojach „duchy” lasów, łąk, jezior, morza?
Kuszą? Zapraszają? Skłaniają do kontemplacji i spojrzenia na piękno otaczającego nas świata oczami i sercem samej Martty Węg? Niech widz zdecyduje! Klimat niezwykłości potęguje dodatkowo subtelna niezwykle „soczysta”, czasami zaskakująca, kolorystyka ukazywanych scen. Również grubo nakładane warstwy farby czy stosowanie impastów, sprawiają że ulegamy pewnemu wrażeniu organiczności przedstawień, co w połączeniu z samym tematem to już malarska alchemia!
Motyw „Drogi” nie jest nowy w twórczości artystki, zawsze obecny w postaciach ukazanych między drzewami na planie bliższym bądź dalszym; przedstawionych w przestrzeni lecz poza czasem, jakby zawsze tam były jednocześnie będąc w drodze… niczym powracające „powidoki” wspomnień i doświadczeń; to obraz podróży do wewnątrz niż „na zewnątrz”. Podczas takich wędrówek malarka była zawsze „tu i teraz”, w przeszłości i przyszłości jednocześnie. Każdy z jej obrazów to zapis swego rodzaju podróży. Wydaje się jednak, że po raz pierwszy artystka świadomie podchodzi do zagadnienia „Drogi”. Drogi, która dla Marty Węg, ma przede wszystkim wymiar duchowy i artystyczny. Ów wymiar zmienia doświadczenie we wspomnienie, wspomnienie w emocje, a te z kolei w obrazy, zawsze przekształcając jeden byt w drugi, żonglując materią i duchem w tym pięknym niekończącym się procesie „stawania”, „morfowania”, przenikania się różnych rzeczywistości. Również z tej perspektywy dostrzeżemy źródła tych niezwykłych – i ryzykując stwierdzenie; momentami bliskich surrealizmowi – przedstawień malarki; ich niebanalnej kolorystyki, kompozycji, „organicznej” struktury.
Motyw „Drogi” w tych obrazach nie polega na pokonywaniu jakiegoś fizycznego dystansu…ale na doświadczaniu. Tam, gdzie kończy się „w obrazie” etap w „wędrówce” (zarówno osobistej jak i artystycznej) samej Martty Węg, czas przestaje istnieć – lub raczej, nie ma racji bytu – rozpoczyna się zatem „doświadczanie” obrazu przez nas – widzów… i w tym kontekście, podróż nigdy się nie kończy.
MARTTA WĘG | BIOGRAFIA
Urodziła się w 1978 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Kształciła się w Prywatnej Szkole Rysunku i Malarstwa oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, jak również w I LO w Tomaszowie. Studiowała na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, gdzie w 2002 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Barbary Szubińskiej. Uprawia malarstwo sztalugowe.
Nominowana przez EAS do Nagrody Prezydenta RP za najlepszą pracę dyplomową – „Dyplom Roku 2002” uczelni artystycznych w zakresie Sztuk Pięknych. Laureatka Nagrody Prezydenta Warszawy w konkursie o tytuł: „Najlepszy Student/Absolwent Uczelni Warszawskich”.
W 2005 roku otrzymała w Londynie nagrodę „Vernissage Graduate Art Prize in Painting
2005” oraz we Francji Honorowy Medal Miasta Bourg-la-Reine za zasługi dla kultury. Dwukrotnie uhonorowana stypendium artystycznym Ministra Edukacji Narodowej.
Jest autorką 43 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą m.in. we Francji, Włoszech i Holandii. Brała udział w ponad 130 wystawach zbiorowych polskich i zagranicznych m.in. w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.
Jej prace były prezentowane na Międzynarodowych Targach Sztuki – AAF International Art Fair w Nowym Jorku (2007-2009), Londynie (2003-2010) i Amsterdamie (2008); 20/21
International Art Fair, The Royal Collage of Art w Londynie (2007-2010).
Obrazy artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i poza jego granicami, w kolekcji Muzeum w Tomaszowie Maz., Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Muzeum Zamek Górków w Szamotułach oraz we włoskim muzeum Pinacoteca Comunale di Finale Ligure.
Uczestniczka wielu prestiżowych plenerów malarskich. Mieszka i pracuje w Koczargach Starych pod Warszawą.
strona: http://www.martta.art.pl/