W niedzielę, 27 sierpnia 2023 roku, mieszkańcy gminy Żelechlinek obchodzili święto plonów. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Żelechlinku, gdzie dziękowano za tegoroczne zbiory.
Następnie uczestnicy przemaszerowali na teren sceny letniej w Żelechlinku, gdzie odbyła się dalsza część spotkania. Część oficjalną poprzedził występ orkiestry dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechlinku pod kierunkiem Kamila Wrony. Z orkiestrą wystąpił Daniel Wysokiński – wokalista, który uświetnia wiele uroczystości, jakie odbywają się w naszym powiecie.
Bogdan Kaczmarek – Wójt Gminy Żelechlinek powitał zaproszonych gości, wśród których był Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Kamil Staroń – radny Rady Gminy Żelechlinek, przeczytał list, jaki wystosował do rolników Antoni Macierewicz – Marszałek Senior IX kadencji Sejmu RP.
„Szanowni Państwo, 27 sierpnia 2023 roku, jesteśmy w miejscowości Żelechlinek, gmina Żelechlinek, powiat tomaszowski. W dniu dzisiejszym odbywają się tutaj dożynki gminne. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Świętego Bartłomieja. Święto całej gminy, święto wszystkich ludzi, którzy pracują na co dzień na roli, są ogrodnikami, sadownikami i są pszczelarzami. Ci, którzy w trudzie, w pocie czoła wykuwają to wszystko, co wiąże się z ostatecznym produktem, czyli z żywnością.
Bardzo serdecznie chcę podziękować wszystkim rolnikom za ich pracę. Za ten trud, za to wszystko, co robią dla polskiej ziemi, dla polskiego bezpieczeństwa żywieniowego i to, co jest istotne, w ramach tych dożynek możemy zobaczyć, że jest kultywowana tradycja lokalna tradycja gminna, tradycja regionalna, powiatowa, tradycja polska. Te elementy, które są pokazywane zarówno w śpiewie, w obrzędach, jak i również w strojach ludowych i w tym wszystkim, co otacza tą uroczystość, pokazują, że jesteśmy na ziemi, która daje to, co najważniejsze, daje polskość w wielu wymiarach, podtrzymuje tą polskość i jest takim pięknym, wspaniałym ambasadorem tego, co jest nasze, tego, co jest zdrowe, co jest po prostu wyjątkowe. Życzę wszystkim rolnikom wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, w przyszłości kolejnych wspaniałych plonów, żeby ta praca dawała im satysfakcję i żebyśmy mogli mówić w perspektywie następnych miesięcy, że polska wieś bardzo pięknie się rozwija, wszystkiego dobrego. Szczęść Boże.
Panie Wójcie, szanowni Państwo, święto plonów, dożynki to wyjątkowy czas, czas dziękowania Bogu i ludziom za te wyjątkowe dary, jakie przynosi ziemia. W tym przypadku ziemia w gminie Żelechlinek. Rolnik, ogrodnik, sadownik, pszczelarz z trudem wydobywa to wszystko, co dają plony tej ziemi, z trudem, tak jak to było wspomniane wcześniej. Jest słota, jest słońce, są inne warunki pogodowe, które często uniemożliwiają prawidłowy rozwój roślin, ale to dzięki tej wyjątkowej pracy my mamy co jeść. Możemy dzisiaj panu Bogu i Wam dziękować za te wszystkie dary, za to, że staraliście się przez cały rok, dbaliście o polską ziemię, dbaliście o to, żeby te plony były jak najlepsze. To jest właśnie ten moment, ten czas, żeby docenić to wszystko, co wiąże się z polską ziemią. W tym takim codziennym biegu często nie zwracamy uwagi na to, że te dary pochodzą z polskiej ziemi.
Część osób korzysta z usług supermarketów, nie zastanawia się, skąd pochodzi dany produkt, ale tutaj, na terenie tej gminy kultywuje się to, co nasze, to, co polskie. Dba się o to, żeby właśnie te plony pochodziły z polskiej ziemi, żebyśmy mogli dzisiaj świętować razem z radością, że te plony są wyjątkowe, wspaniałe i dają możliwość rozwoju przede wszystkim rolników, tych wszystkich, którzy z tą ziemią są związani. Dzięki tej ziemi, dzięki tym planom oni są niezależni. Pracują na swoje utrzymanie, na utrzymanie swoich rodzin, dając często pracę swoim znajomym, swoim bliskim. To jest coś wyjątkowego w dobie dzisiejszych czasów, żeby móc powiedzieć – tak, ten produkt pochodzi z polskiej ziemi. Co więcej, to jest produkt ekologiczny. To jest produkt zdrowy, który dzisiaj wyróżnia nas spośród innych produktów, jakie oferują nam często właśnie ci, którzy nie dbają o zdrową żywność, tylko chcą, żeby za wszelką cenę plon był jak najwyższy, a to nie jest łatwe wyprodukować dzisiaj coś w formie ekologicznej. Nie jest takie proste. Natomiast tutaj, na terenie tej gminy, to się udaje.
Ja bardzo serdecznie gratuluję panu Wójtowi, ale również wszystkim mieszkańcom gminy Żelechlinek, że taką działalność prowadzicie, ze staracie się dbać o nią jak najlepiej i to jest widoczne. Do tego początek dożynek, msza święta, czyli po kolei, najpierw oddajemy to wszystko panu Bogu, później przechodzimy tutaj, żeby wspólnie świętować i dziękować sobie nawzajem. Piękne, wspaniałe stroje tutaj pań z Kół Gospodyń Wiejskich, podkreślające, że macie swoją tradycję, gminną tradycję, regionalną i dbacie o nią. Co więcej, bardzo wiele młodych dziewcząt, które również z radością, z godnością noszą te stroje. To pokazuje, że razem tworzycie tą całość, jaką w Polsce chcielibyśmy widzieć, czyli kultywowanie tradycji polskich tutaj na terenie tej gminy Żelechlinek.
Drodzy Państwo, życzę wszystkim rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, pszczelarzom, żeby te plony co roku były jak największe, żebyście mogli nie tylko zarabiać na utrzymanie, ale żebyście mogli swoje gospodarstwa rozwijać, stawać się coraz silniejszymi i konkurować, a już to robicie dzisiaj, na poziomie województwa bardzo dobrze konkurować z tymi produktami, które przyjeżdżają z zagranicy.
Życzę wam wielu sukcesów i życzę również, żeby święty Izydor oracz który jest patronem rolników, czuwał nad Wami, nad Waszą pracą, nad tym Waszym rozwojem.
Kilka zdań do tego, co powiedział pan Wójt odnośnie współpracy na poziomie Gminy i Starostwa Powiatowego. Drodzy Państwo, macie dwoje Radnych powiatowych – pani Teodora Sowik i pan Bogumił Koziarski, którzy bardzo mocno się starają i walczą o interesy gminy tu na poziomie właśnie przede wszystkim dróg powiatowych, walczą o te interesy na poziomie Rady Powiatu. Oczywiście nie wszystko się udaje robić, ale dzięki, można powiedzieć, tej pracy, ostatnim wspólnym rozmowom, kolejne inwestycje zagoszczą na poziomie gminy Żelechlinek. Złożyliśmy wnioski do Polskiego Ładu. No jest to właśnie też wynikiem konkretnych działań, zarówno Państwa Radnych, jak i również pana Wójta. Ta dobra współpraca wykuwa się w odpowiednim czasie i myślę, że w przyszłości ona będzie wyglądała jeszcze lepiej. Wszystkim Państwu życzę wszystkiego najlepszego, przede wszystkim dużo zdrowia, pogody ducha, a dzisiaj miłej zabawy. Szczęść Boże.” – podziękował rolnikom i złożył im życzenia Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Źródło: Powiat Tomaszowski