Administratorzy strony Pałac Moritza Piescha poprosili nas o publikację swojego apelu.
Drodzy miłośnicy zabytków,
Niespełna 2 lata temu byliśmy świadkami ataku na nasz piękny pałacyk, który udało się zatrzymać. Mamy nadzieję, że na stałe, ale wciąż nie zmienia to faktu, że obecny właściciel, łódzki deweloper Maxbud Prestige, zdążył zdewastować pięknie zdobione wnętrza zabytku, które przetrwały ponad 120 lat. Wyżej napisałem deweloper, ale nie ma to nic wspólnego z deweloperką, a zdecydowanie lepszym określeniem dla tak niemoralnego i bezprawnego działania jest patodeweloperka. Niestety, atak człowieka, który nigdy nie powinien zostać właścicielem zabytku, zniszczył bezpowrotnie nasze dziedzictwo i świadectwo potęgi przemysłu naszego miasta w XIX i XX wieku.
Pamiętajmy, że 120 lat nie możemy kupić, zatem żadne pieniądze nie wynagrodzą tych zniszczeń. Taki właściciel stanowi ogromne zagrożenie dla każdego zabytku, w jakiego posiadanie uda mu się wejść. Wnętrza pałacyku utraciliśmy bezpowrotnie, ale wciąż możemy uratować to, co zostało. Niestety, to co zostało, jest zagrożone ze względu na ciągły brak odpowiedniego zabezpieczenia pałacu przed opadami atmosferycznymi. Właściciel nie słucha nakazów Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi i nic nie robi sobie z ich ilości. Do dzisiaj zastanawiamy się, czy moglibyśmy podziwiać pałacyk, gdyby nie nasza pilna interwencja i powiadomienie konserwatora zabytków o nielegalnych pracach prowadzonych przy zabytku. Na szczęście interwencja została podjęta niezwłocznie i tym samym uniemożliwiliśmy chwilowo właścicielowi realizację jego planu w pełni.
Po przerwaniu nielegalnych prac przy zabytku wiedzieliśmy, że to dopiero początek długiej drogi zmierzającej do uratowania naszej perełki. Trwa to już 2 lata, ale oczywiście warto, ponieważ codziennie walory architektoniczne pałacu wynagradzają nam wysiłek. Wiemy, że będzie to możliwe jedynie dzięki wielkiej mobilizacji mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i jego okolic, a także osób z innych zakątków świata.
Jak możesz pomóc?
Każda złotówka się liczy, ponieważ nasze działania generują szereg kosztów, które ponosimy.
Możesz przekazać 1.5% podatku na pałac Piescha: KRS 0000195764 cel szczegółowy „204”
Jeżeli nie masz aktualnie możliwości udzielenia nam wsparcia finansowego, proszę, udostępnij nasze działania rodzinie, znajomym i każdej osobie, którą znasz.
Zachęcamy do opublikowania zdjęcia pałacu z linkiem do naszej zbiórki.
Również zachęcamy do promowania #ratujemypalacpiescha w swoich mediach społecznościowych.
Zapewne zapytacie, jakie koszty ponosimy, dlatego już spieszę z odpowiedzią. W maju 2023 roku podjęliśmy współpracę z Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. Współpraca z profesjonalnym i doświadczonym zespołem sprawia, że nie pozwalamy na żadne niedopatrzenia ze strony urzędów. Nie pozwalamy również na uciszenie sprawy i zamknięcie postępowań w dziwnych okolicznościach. Nie dajemy na to pozwolenia i jasno dajemy do zrozumienia właścicielowi, że nie odpuścimy i uratujemy pałacyk, co paradoksalnie powinno leżeć w jego interesach. Jedyne, co mogę dodać, to że bloków w Tomaszowie raczej każdemu już wystarczy. Dzięki współpracy pałac zyskał prawnika koordynującego działania. Ratowanie zabytku to niekończące się pisanie pism do rozmaitych urzędów, co generuje niemałe koszty. Współpraca to również spotkania. Mamy już za sobą spotkanie w Tomaszowie z prezesem fundacji. Planujemy następne. Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody ma swoją siedzibę w Poznaniu, co oczywiście generuje kolejne koszty. W sprawach naszego zabytku planujemy wizytę przedstawiciela fundacji w Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.
Wiemy, że jest wiele osób, którym los pałacu Piescha nie jest obojętny, dlatego to idealny moment, w którym możesz dołożyć swoją cegiełkę w ratowaniu go. Każda taka mała cegiełka przybliża nas do uratowania i przywrócenia dawnej świetności i pamięci tego miejsca.
Życzę wszystkim miłego dnia spędzonego w miłej atmosferze.
Będziemy wdzięczni za pomoc w nagłaśnianiu naszego apelu.
Z wyrazami szacunku
Administracja strony Pałac Moritza Piescha