Jedną z częstszych profesji w międzywojennym Tomaszowie było krawiectwo. W archiwalnych aktach meldunkowych oraz podaniach o dowody osobiste wielokrotnie pojawiają się: krawiec, krawczyni, krawcowa. Fundacja Pasaże Pamięci zamierza skompletować jak najwięcej informacji oraz materiałów o dawnych warsztatach krawieckich oraz zaprezentować je w formie wystawy.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy posiadają w swoich rodzinnych zbiorach materiały związane z dawnym krawiectwem (zdjęcia, listy, zaświadczenia, dyplomy, narzędzia krawieckie). Fundacja chciałaby nie tylko zgromadzić cenne materiały, ale również przeprowadzić wywiady z krawieckimi rodzinami. Prosimy o kontakt mailowy (fundacja.pasazepamieci@gmail.com) lub telefoniczny (695-175-928).
Na zdjęciach żydowscy międzywojenni krawcy i krawczynie z Tomaszowa (kolejno od lewej): Łaja Łokieć, Hersz Szaja, Alta Wajzberg, Rachmil Woland, Szewa Bromberg, Mordka Ajzenberg, Rojza Frajndlich.
Zdjęcia ze zbiorów Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim (Oddział w Tomaszowie Mazowieckim), Akta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.