Jasełka – widowisko przedstawiające narodzenie Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Pomimo, że nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób, nie pochodzi z Polski. Jasełka wywodzą się z Włoch, a przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu, organizując je po raz pierwszy 1223 r. w Greccio we Włoszech. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest Orszak Trzech Króli.
W Polsce pierwszy raz jasełka zorganizowano, pod koniec XIII wieku na dworze św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego.
Początkowo jasełka odbywały się tylko w kościołach. W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w budynkach kościelnych. Przyczyną była coraz głośniejsza i swawolniejsza forma widowiska. Widzowie zaczęli coraz bardziej żywiołowo brać udział w dialogach ze śmiercią lub diabłem.
Widowiska jasełkowe przeniosły się do karczm, szop, większych izb, na place i ulice miast. Z rąk duchowieństwa przeszły w ręce komediantów. Powoli miejsce żywych postaci zastępowano kukiełkami. Jasełka ruszyły w podróż odwiedzając bogate domy, dwory szlacheckie, dwory królewskie, a nawet profesjonalnie zbudowane pomieszczenia teatralne. Dziś jasełka wystawiane są głównie w przedszkolach, szkołach, domach kultury a aktorami są dzieci i młodzież.
Zdjęcia oraz film dzięki uprzejmości lubocz.pl