Ziemia Łódzka ma przepięknie zróżnicowany krajobraz, a stolicą regionu jest Łódź, gdzie historia starych fabryk miesza się z teraźniejszością i nowoczesnością. Warto przespacerować się Piotrkowską – główną ulicą Łodzi, przy której wznoszą się monumentalne pałace dawnych fabrykantów, secesyjne i eklektyczne kamienice, reprezentacyjne gmachy użyteczności publicznej oraz świątynie różnych wyznań. Nie sposób nie przysiąść na chwilę na ławeczce – pomniku obok zadumanego poety Juliana Tuwima czy pogłaskać na szczęście nos ciągle notującego Władysława Reymonta. Warto zajrzeć do pobliskiego Pałacu Poznańskich lub zwiedzić „Księży Młyn”- rozległy kompleks przemysłowo – rezydencjonalny Scheiblerów.
Rozległe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, urzekające doliny rzek Warty i Pilicy, sztuczne zbiorniki wodne Jeziorsko i Sulejowski zachęcają do przyjazdu każdego, kto lubi wypoczynek na łonie natury. W piękny krajobraz województwa łódzkiego wpisane są cenne zabytki architektury romańskiej, kolegiata w Tumie, dawne opactwa w Sulejowie i Witowie, klasztory w Gidlach, Wielgomłynach i Piotrkowie Trybunalskim, kościoły w Inowłodzu i Warcie, zamki i ruiny zamków w Łęczycy, Piotrkowie Oporowie czy Bolesławcu, dawne rezydencje magnackie i biskupie w Nieborowie, Walewicach, Wolborzu czy Skierniewicach, zabytkowe dwory w Ożarowie i Tubądzinie, oraz różnorodne przykłady architektury drewnianej, zarówno świeckiej jak i sakralnej. Turystów i sportowców zaprasza Spała, dawna rezydencja carów i prezydentów Rzeczypospolitej, miejsce polowań koronowanych głów, a obecnie znany śródleśny kurort i ośrodek przygotowań olimpijskich.
1. Organizator :
Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Mościckiego 3 97-200 Tomaszów Maz. tel. 044 724-63-34, e-mail: sekretariat@pcas-tomaszow.pl
LGD Stowarzyszenie Dolina Pilicy ul. Świętego Antoniego 55, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, tel. 44 710 15 52
Osoba odpowiedzialna za organizację konkursu: Małgorzata Wojtkiewicz – instruktor fotografii tel. 608-033-451
1. Cel konkursu
a. prezentacje możliwości twórczych dzieci i młodzieży w dziedzinie fotografii,
b. popularyzacja architektury, zabytków miast, miasteczek i wsi na Ziemi Łódzkiej,
c. wymiana doświadczeń i poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik fotograficznych,
d. zwrócenie uwagi na atrakcje turystyczne, historyczne, etnograficzne Ziemi Łódzkiej.
2. Uczestnicy:
Dzieci i młodzież w wieku 11 – 20 lat z powiatu tomaszowskiego oraz gmin należących do LGD Stowarzyszenie „Dolina Pilicy”
3. Prace będą oceniane w 3 kategoriach wiekowych:
I kategoria – szkoły podstawowe klasy IV – VI
II kategoria – szkoły podstawowe klasy VII- VIII i gimnazjum
III kategoria – szkoły ponadgimnazjalne
Przyjmowanie prac:
Zdjęcie zimy – do 30.03.2018 r
Zdjęcie wiosny – do 08.06.2018 r.
Zdjęcie lata – do 05.09. 2018 r.
Zdjęcie jesieni – do 30.10.2018r. (decyduje data stempla pocztowego).
Prace można doręczyć osobiście lub przesłać za pośrednictwem Poczty na adres organizatorów. Informacje o podsumowaniu konkursu, wystawie pokonkursowej i rozdaniu nagród poinformujemy laureatów konkursu telefonicznie lub e-mailem. Podsumowanie konkursu, wystawa pokonkursowa, rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się przy ul. Prez. I. Mościckiego 3 w Tomaszowie Maz.
4. Nagrody:
W każdej kategorii wiekowej będą przyznane nagrody rzeczowe
za I, II i III miejsce oraz wyróżnienia.
5. Warunki konkursu:
-format zdjęć 15×21 cm nie oprawione i nie naklejane,
-zdjęcia tylko wykonane w zakładzie fotograficznym, nie drukowane w drukarce fotograficznej,
-technika dowolna,
-możliwość obróbki komputerowej zdjęć (bez zaawansowanej obróbki cyfrowej, dopuszczalna korekcja barwy, nasycenia, jasności, kontrastu itp.)
-każdy uczestnik może nadesłać 3 zdjęcia czarno – białe lub barwne do każdej pory roku. Każda praca musi być opisana: tytuł zdjęcia, imię i nazwisko autora zdjęć, kategoria, szkoła, placówka, adres, telefon kontaktowy placówki i prywatny. Prosimy również podać imię i nazwisko instruktora , nauczyciela pod którego kierunkiem wykonano prace,
-dostarczone prace nie brały udziału w żadnym innym konkursie. Ich nadesłanie lub dostarczenie jest równoznaczne z oświadczeniem posiadania praw autorskich do zdjęć i wyrażeniem zgody na ich wykorzystanie przez organizatora do celów promocyjnych,
-uczestnicy wykonują odbitki na własny koszt,
-nie dopuszcza się prac zbiorowych,
-prace niezgodne z regulaminem nie będą brane pod uwagę i ocenę jury
-organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania prac w wystawie pokonkursowej lub w ewentualnych publikacjach promocyjnych. W sprawach nie ujętych w regulaminie decyduje organizator. Prace nagrodzone i wyróżnione przechodzą na własność organizatora.