Pilica, to rzeka w południowej i centralnej Polsce, jest najdłuższym lewym dopływem Wisły. Obszar dorzecza Pilicy określany jest nazwą Nadpilicze. Długość rzeki wynosi 319 km.
Pilica wypływa ze źródeł położonych 348 m n.p.m. na Wyżynie Częstochowskiej we wsi Wola Kocikowa. Płynie najpierw w kierunku północno-wschodnim, po kilkunastu kilometrach, pod Żarnowcem, zmienia kierunek na północny.
Koryto Pilicy jest bardzo urozmaicone przez liczne wyspy, zakola i odnogi. Średnia szerokość rzeki wynosi 100 m. W najszerszym miejscu Pilica osiąga 120 m.
Na całej swej długości Pilica przyjmuje 14 większych dopływów. Największy z nich to prawobrzeżna Drzewiczka, wpadająca do Pilicy w okolicy Nowego Miasta, jej długość wynosi ok. 81 km.
Największy lewobrzeżny dopływ, to Wolbórka, bierze początek wśród wzniesień łódzkich, po przepłynięciu 60 km uchodzi do Pilicy pod Tomaszowem Mazowieckim. Również ważnym dopływem jest lewobrzeżna Luciąża (45 km długości), która uchodzi do Zbiornika Sulejowskiego.
Pilica przepływa przez trzy parki krajobrazowe: Przedborski, Sulejowski i Spalski. W 1974 roku w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy i wybudowania betonowo-ziemnej zapory w Smardzewicach powstał Zbiornik Sulejowski.
Przyrodniczo i krajoznawczo szlak rzeki jest bardzo atrakcyjny i dostępny dla kajaków przez cały rok, to też atrakcyjne miejsce dla rybaków na łowienie ryb, oraz wypoczynek w upalny letni dzień.
Na zdjęciach i filmie Pilica na wysokości Małych Grot w Tomaszowie Mazowieckim.