19 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 uczestniczyli w uroczystej gali podsumowującej drugą edycję programu „Być jak Ignacy”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Mali naukowcy z klasy IVa i IV b zostali laureatami. Zajęli I miejsce w województwie łódzkim, a tym samym szkoła jako jedna z szesnastu placówek spośród 648, otrzymała tytuł NAUKOWEJ SZKOŁY IGNACEGO.
W trakcie gali uczniowie, Marzena Niewiadomska (opiekun) i Aneta Jarząbek (dyrektor ZS-P nr 7) z rąk Anny Zalewskiej, minister edukacji narodowej oraz Piotra Woźniaka, prezesa PGNiG odebrali certyfikat i nagrodę pieniężną.
W tegorocznej edycji młodzi ludzie poza postacią Ignacego Łukasiewicza poznali także dokonania: Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej – Curie, Kazimierza Prószyńskiego i Stefana Drzewieckiego.
Całą przygodę rozpoczęli od… lampy naftowej, symbolu odkryć. Pod opieką nauczycielki, Marzeny Niewiadomskiej, która stworzyła koło naukowe, przeprowadzili szereg doświadczeń tłumaczących zjawiska fizyczne i chemiczne, np. tworzyli bańki mydlane, lampę lawę, tęczę w probówce, pastę słonia czy sztuczną krew. Podczas cotygodniowych spotkań dzieci zgłębiły tajniki nauki i techniki, przenosząc się w świat np. kuchennych przedmiotów i produktów spożywczych, by pokazać, jak zrobić z jajka piłkę i eksplozję kolorów w mleku oraz wyjaśnić, dlaczego pieprz ucieka po zetknięciu z płynem do mycia naczyń. Każdy z nich mógł też poczuć się żeglarzem, konstruktorem, wynalazcą czy filmowcem.
Pod koniec fascynującej przygody z nauką dzieci zaprojektowały i wykonały edukacyjną grę planszową MONOPOLY- BYĆ JAK IGNACY, która została wysłana na konkurs i zaprezentowana podczas finałowej gali.
Źródło: Sp 11