Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny POLKA, to pierwsze wydarzenie związane z kulturą ludową w powiecie tomaszowskim o randze międzynarodowej. Organizatorzy zaprosili do współpracy powiat tomaszowski oraz tworzące go gminy oraz Powiatowe Centrum Animacji Społecznej. Festiwal popularyzuje kulturę ludowej Polski oraz różnorodność folkloru z różnych zakątków świata. Organizacja festiwalu ma wielkie znaczenie dla rozwoju grup etnicznych w regionie i podtrzymania dorobku kulturalnego przodków. Podczas festiwalu zaprezentowały się zespoły z całego świata, umożliwiając oglądającym możliwość choć na chwilę przeniesienia się nie tylko do innego państwa w Europie, ale również na inny kontynent.
W Tomaszowie Mazowieckim podczas piątkowego wieczora wystąpili zespół z Czech „Klobučan” pochodzi z Valašské Klobouky i powstał w 1981 roku. Zespół zajmuje się folklorem z regionu Wallacha. Grupa posiada kostiumy wykonane z płótna i tkaniny z owczej wełny starannie zdobione.
Compania Artistica Menglares z Kolumbii powstał w 2014 roku w mieście Cali. Grupa rozpowszechnia folklor Kolumbii na całym świecie poprzez liczne trasy koncertowe z zachowaniem tradycji i autentyczności pieśni i tańców. Barwne stroje i energiczne choreografie porywają publiczność. Nazwa zespołu ma związek z wybrzeżem Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego, którego różnorodna fauna i flora ma ogromny wpływ na kulturę i tradycję. Manglares swoje pokazy wykonuje na tradycyjnych kolumbijskich instrumentach.
Założony w 1959 roku Akademicki Zespół Folklorystyczny „Oro” jest najstarszym zespołem studenckim w Serbii. Jego temperament, tradycyjne kostiumy i bogaty repertuar oparty na tańcach ludowych ze wszystkich części Serbii, w szczególności z Niszu i południowo-wschodniej Serbii, sprawiają, że „Oro” jest jednym z najbardziej atrakcyjnych zespołów w kraju. „Oro” został dwukrotnie nagrodzony tytułem „The Best Serbian Dancing Ensemble” w 1964 r. i 1997 r. Zespół przez lata uczestniczył w największych festiwalach, koncertowali w całej Europie a również w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i na Filipinach.
Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka”. Zespół działa od ponad 40 lat a jego siedzibą jest Dom Ludowy w Bychlewie. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia CIOFF (Miedzynarodowa Rada Zespołów Folklorystycznych) od roku 1980. Zespół z ogromnymi tradycjami: udziały w międzynarodowych festiwalach w Europie, realizacja happeningów o tematyce ludowej, działalności edukacyjnej z zakresu sztuki ludowej i papieroplastyki. W skład zespołu wchodzi obecnie 100 tancerzy (dzieci, młodzież i dorośli w wieku 5 – 40 lat) oraz ośmioosobowa kapela w składzie: klarnet, I skrzypce, II skrzypce, akordeon, kontrabas, bębenek, trąbka.
Seni Gerak Budaya Amertha Bhavani grupa pochodząca z Indonezji działająca przy wydziale ekonomicznym Uniwersytetu (FEB UI). Zespół pokazuję podczas koncertów tradycyjny indonezyjski taniec oraz piękną muzykę ludową. Zespół powstał w 2004 roku i od samego początku starają pokazywać i promować kulturę ludową na całym świecie. W 2015 roku Seni Gerak Budaya Amertha Bhavani koncertował w Polsce zachwycają barwnymi strojami i tańcem.
Grupa z Indii Sur Tall Performing Art z Ahmedahabu, przywiozła ze sobą powiew orientalnych tańców i muzyki w stylu graba.
– Mam nadzieję, że Polka wróci za rok do Tomaszowa, powiedziała nam zastępca dyrektora festiwalu – Magdalena Kardas, która wspólnie ze Starostą Powiatu Tomaszowskiego Mirosławem Kuklińskim zaprosili Tomaszowian na to niezwykle widowiskowe wydarzenie. Tomaszowska publiczność dopisała, licznie zgromadzona publiczność wzruszyła tancerki i tancerzy, którzy podbili serca tomaszowian.
Festiwal tworzony jest dzięki przychylności i środkom powiatu pabianickiego, gminy Pabianice, miasta Pabianice oraz gminy Lutomiersk. Organizowany przez Komitet Organizacyjny POLKA 2016, Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka”, oraz blisko 40 wolontariuszy z Polski.