Rzeczyca wraz z obchodami Dnia Edukacji Narodowej obchodziła 40-lecia istnienia szkoły. Uroczystości z tym związane odbyły się 14 bm.
Przed częścią oficjalną w kościele parafialnym odprawiona została msza świętą, na której obecni byli nauczyciele, pracownicy, emeryci, absolwenci, uczniowie oraz władze gminy.
Podczas części oficjalnej dyrektorka szkoły Małgorzata Sobolewska–Gdak rozpoczęła uroczystość witając zebranych nauczycieli, emerytów, absolwentów, uczniów oraz przybyłych gości, wójta Mareka Kaźmierczyka, przewodniczącego rady gminy Leszka Kosiackiego, zastępczynię wójta Iwonę Łuszcz-Krawczyk, skarbniczkę Grażynę Frączak, radnych, sołtysów, dyrektorkę gimnazjum Grażynę Kielan, byłych dyrektorów szkół, inspektora oświaty, dyrektora GOK-u, kierowniczkę GOPS-u, kierownika ZUK-u.
Beata Szymańska przedstawiła rys historyczny szkoły. Pierwsze wiadomości o istnieniu szkoły na terenie Rzeczycy wskazują lata jeszcze przed rokiem 1830. Ciekawym epizodem rozwoju szkolnictwa jest działalność Narcyzy Żmichowskiej, obecnie patronki szkoły (do dziś na cmentarzu parafialnym znajdują się nagrobki rodziny Żmichowskich, które w ostatnim czasie z inicjatywy dyrektora szkoły oraz nauczyciela historii zostały odnowione, a przedstawiciele uczniów wraz z nauczycielem złożyli kwiaty na grobie i zapalili znicze). W 1847 roku założyła ona w majątku swojego szwagra Ludwika Lewińskiego szkółkę dla dzieci wiejskich. Na przestrzeni lat szkoła w Rzeczycy przeżywała lepsze i gorsze okresy. Bywała parafialna i rządowa, mieściła się w budynku karczmy i w oddzielnych budynkach. Do szkoły pełnej, kiedyś 7-oddziałowej, doszła w latach 1927/28. Ponieważ wzrastała liczba uczniów, a pogarszały się ówczesne warunki lokalowe w latach 70. XX wieku wybudowano nowy budynek, który oddano do użytku w 1976 roku – jego pierwszym dyrektorem został Michał Sobolewski.
Pokazana została prezentacja multimedialna autorstwa: Anny Laskowskiej, Agaty Ewy Ostalskiej i Andrzeja Sochy.
Wójt podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły za ich codzienny trud wręczając symboliczne kwiaty na ręce dyrektorki i przedstawicieli pracowników.
Barbara Miniak i Anna Kącka przygotowały program słowno – muzyczny w wykonaniu drugo- i trzecioklasistów. Na wesoło opowiedziano o życiu szkolnym. Na zakończenie zebrani stanęli do pamiątkowego zdjęcia. Po którym uczestnicy obchodów zasiedli do stołów z poczęstunkiem. Bawiono się do białego rana!