Rok temu w Miejski Ośrodek Kultury zakończył realizację projektu „Krótka historia teatru w Tomaszowie Mazowieckim”. Szczegóły realizacji tego projektu można wciąż poznać na stronie internetowej MOK. Był on dofinansowany z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Angażował wielu instruktorów, mieszkańców miasta w tym młodzież, ludzi kultury.
W Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów prowadzonej przez portal praktyków i animatorów kultury został on wyróżniony jako jeden z dwudziestu projektów z całej Polski (zgłoszeń napłynęło 60) i zostanie zaprezentowany na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów 2016 w dniach 12-13 grudnia br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Portal Platforma Kultury, stworzony przez Narodowe Centrum Kultury jest ogólnopolską platformą służącą do współdziałania oraz tworzenia efektywnej sieci kontaktów, dających możliwości wymiany doświadczeń.
Tomaszowski projekt to w głównej mierze pomysł i realizacja Anny Nowak wspieranej m.in. przez Emilię Adamiszyn, Elżbietę Chrulską, Justynę Biernat, Mikołaja Walenczykowskiego, Jolantę Olczyk.
Nasz projekty to taki judymowski – pracochłonny i wymagający rzetelnego przygotowania prowadzących model kultury uczestniczącej i twórczej, a nie konsumowania wytworów artystów wszelkiej maści. Dla mnie osobiście to był czas, kiedy miałam przekonanie, że tworzymy razem z ludźmi w różnym wieku coś bardzo ważnego. To se ne wrati – mówi jedna ze współtwórczyń projektu, dla której zabrakło miejsca do pracy w tomaszowskiej placówce kultury.
Zmiany jakie nastąpiły od początku tego roku w „kulturze” sprawiły, że kolejny miejski projekt dotyczący teatru nie otrzymał ministerialnego dofinansowania, a przynajmniej część z wymienionych osób nie została zaproszona do dalszej instytucjonalnej pracy na rzecz tomaszowskiej kultury.
Dobra zmiana działa bowiem we wszystkich obszarach.