Nawet w starym i brzydkim kotle można też palić bez dymu, tak że pies sąsiada nie będzie wiedział, że spalasz węgiel! Bynajmniej nie trzeba tego robić z troski o sąsiada i jego psa – przede wszystkim dla własnej oszczędności, bo dym to niespalone paliwo, a dokładniej 30–70% tego paliwa. O tym, czy dym się spala, czy ucieka kominem, decyduje nie wiek pieca ani cena paliwa, lecz sposób palenia.
Niestety przez lata nikt nam nie mówił, że z dymem wyrzucamy do atmosfery ciężkie pieniądze, ani jak tego unikać. Wszystkiego, co potrzebne do ucywilizowania swojej kotłowni, dowiesz się z poniższych artykułów.
Dlaczego piec kopci?
Czy naprawdę musi rzygać dymem każdy, który nie kosztował 10 tysięcy, nie ma doczepionego komputera i wiatraka? Ile kosztuje cię kopcenie i jak najprościej tego uniknąć?
Jak palić czysto nawet w dziurawym wiadrze
Proste piece i kotły mogą kopcić. Mogą, ale nie muszą, jeśli obsługuje je rozumna osoba, która dowiedziała się, jak palić, by nie kopcić. Jest kilka prostych metod, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Nie muszą tego wiedzieć jedynie obrzydliwi bogacze, którym wyrzucanie kominem min. 1/3 niespalonego paliwa nie robi różnicy.
Jak wyregulować kocioł zasypowy
Nawet najprostszy kocioł ma kilka tajemniczych klapek, śrubek i wajch albo nadmuch i sterownik. Od tego, czy umiesz się nimi właściwie posługiwać, zależy wprost jak ciepło masz w domu, ile za to płacisz oraz ile potu i łez zostawiasz w kotłowni. Prawidłowo wyregulowany kocioł nie ma problemów z rozpaleniem, nie kopci, nie wybucha i nie zatyka komina.
Kiedy i jak długo palić, aby w domu było ciepło
Oszczędnościowe marznięcie jest półprawdą — owszem, marzniesz, ale nie oszczędzasz tak jak ci się wydaje. By połączyć komfort i jak najniższe koszty ogrzewania, trzeba unikać zarówno przegrzewania jak i wychładzania budynku.
Wszystkie plagi ogrzewania węglowego
Brud, smród, smoła, sadza, wybuchy w kotle — wydaje się, że to normalne i nieuniknione elementy palenia węglem czy drewnem, bo przecież są tak powszechne. Guzik prawda! Wystarczy zacząć prawidłowo palić i większość problemów znika jak ręką odjął.
Czym bezpiecznie i legalnie palić w piecu
W domowym kotle nie można spalać wszystkiego cokolwiek szwagier jest w stanie przywieźć za symboliczną flaszkę. Przy spalaniu z pozoru niewinnych materiałów twój komin wypuszcza trucizny gorsze niż kombinat chemiczny. Najpierw faszerujesz nimi siebie i rodzinę. Jeśli zdrowie najbliższych jest ci obojętne, to licz się przynajmniej z mandatem, bo ściganie tego procederu z roku na rok działa coraz lepiej.
Polecam obejrzeć film: https://www.youtube.com/watch?v=jdApMjJXAiI
Teraz już nigdy nie rozpalę w piecu od dołu. Widać efekty już po pierwszym rozpaleniu od góry.
Nasypany węgiel spala się wolniej, poprzez co dłużej się pali. Oszczędność murowana.
Z komina leci biały, a nie żółty albo czarny dym.
Polecam stronę edukacyjną: http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/
Nie musisz mieć pieca za 6.000 zł z podajnikiem, z pompą, czy nadmuchem.
Możesz w ten sposób palić w swojej „kozie”.
nadesłała mieszkanka Tomaszowa
żródło: czysteogrzewanie.pl