
PAŁAC I PARK W UJEŹDZIE – ZARYS HISTORII
Hrabia Tomasz Adam Ostrowski zawierając związek małżeński z Aldoną Ledóchowską (wnuczką Aleksandra Denhoffa – wcześniejszego właściciela Ujazdu) wszedł w posiadanie Ujazdu, nabywając go formalnie od swej teściowej Ludwiki Denhoff.
Hrabia Tomasz Adam Ostrowski był prezesem Senatu Królestwa Polskiego, będąc jednocześnie współtwórcą pierwszej konstytucji. Podczas jej zatwierdzania uniósł jej pierwszy egzemplarz i rzekł znamienne słowa: „Biada temu, kto ją zgwałci”. Zmarł w swoim pałacu w Warszawie, przy ul. Miodowej w dniu 5 lutego 1817 roku. Został pochowany w Nadarzynie, w wybudowanym przez siebie kościele pod wezwaniem Św. Klemensa Papieża Męczennika.
W końcu XVIII wieku przekazał dobra Ujazdu swojemu najstarszemu synowi Antoniemu Janowi Ostrowskiemu. Syn Antoni zbudował w latach 1800 – 1813 pałac w Ujeździe, jak również okoliczny rozległy park krajobrazowy nad rzeką Piasecznicą.
Obecną formę pałacu nadał syn Antoniego Stanisław Ostrowski, w latach 1882 – 1886. Antoni Jan Ostrowski zmarł na emigracji 4 grudnia 1845 roku w Les Maderes (Francja). Jego prochy zostały przewiezione do wybudowanej przez jego syna Stanisława w roku 1891 kaplicy przy kościele Św. Wojciecha w Ujeździe.
Opracował Zygmunt Dziedziński na podstawie publikacji:
- Waldemar Gliński, „Dzieje Parafii Św. Wojciecha w Ujeździe” .
- Antoni Ostrowski „Ten biedny Mickiewicz”
Na zdjęciach pałac i park w czterech porach roku