Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Abolicja w NFZ, ruch w ZUS

Po tym jak Narodowy Fundusz Zdrowia rozesłał do swoich klientów pisma w sprawie abolicji, w ZUS-ie pojawiło się więcej osób, porządkujących zapisy na koncie pod względem ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Abolicja NFZ dotyczy osób, które miały prawo do ubezpieczenia, ale nie złożyły w stosownym czasie odpowiednich dokumentów. Na Salach Obsługi Klientów pojawiły się więc osoby z zaległymi dokumentami zgłoszeniowymi do ubezpieczenia zdrowotnego. Byli to głównie płatnicy składek z dokumentami dotyczącymi zgłoszeń członków rodzin swoich pracowników oraz członkowie rodzin świadczeniobiorców, którzy dopisywali się do ubezpieczeń zdrowotnych emerytów i rencistów pobierających świadczenia z ZUS.

Przypomnijmy, że pracownicy, którzy chcą zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego członków rodzin, informują o tym swoich pracodawców. I to pracodawca sporządza stosowny dokument zgłoszeniowy, który ma obowiązek przekazać do ZUS-u.

Kto zatem i kogo może dopisać do swojego ubezpieczenia? Dopisani do ubezpieczenia zdrowotnego mogą być członkowie rodzin czyli małżonkowie oraz wstępni – tj. rodzice, dziadkowie pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym. Do ubezpieczenia zdrowotnego dopisane powinny być także dzieci do 18 roku życia lub do 26 roku życia, jeśli kontynuują naukę.

Brak zgłoszenia do ubezpieczenia w stosownym czasie najczęściej wynika z zapomnienia albo niewiedzy. Dotyczy to szczególnie tych przypadków, które związane są z sezonową pracą studentów. Ubezpieczeni czasami nie zdają sobie sprawy z tego, że syn czy córka podjął wakacyjne zatrudnienie i tym samym uzyskał tytuł do własnego ubezpieczenia, które automatycznie wyłącza z ubezpieczenia rodzica. Kiedy praca sezonowa się kończy a wraz z nią „sezonowy” tytuł do ubezpieczenia, rodzic ponownie powinien zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Niestety często nie dochodzi do ponownego zgłoszenia, przez co dorabiający chwilowo student wypada z ubezpieczenia.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik ZUS woj. łódzkim

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook