Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie Polski. Co to znaczy?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP) na terenie całego kraju – poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o przeciwdziałanie zagrożeniom cybernetycznym. Stan alarmowy obowiązuje od północy i będzie obowiązywał od wtorku, od godziny 23:59.

Decyzję o wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmu CRP podjęto tuż po tym, jak pojawiła się informacja o cybernetycznym ataku na Ukrainie. Na razie nie wiadomo, czy ma z tym związek – MSWiA nie informuje o tym w swoim komunikacie.

Wprowadzony przez premiera stopień alarmowy ma obowiązywać od wtorku, od godziny 23:59 do poniedziałku – 28 lutego, do godz. 23.59.

Morawiecki już po raz drugi w tym roku wprowadza stopień alarmowy ALFA-CRP. Po raz pierwszy został on wprowadzony 18 stycznia. Wtedy – jak informował resort cyfryzacji – decyzję tę podjęto w związku z cyberatakami na Ukrainie.

Miesiąc wcześniej – w grudniu 2021 roku – również wprowadzono pierwszy stopień alarmu. Wówczas decyzja ta miała związek z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Alarm ALFA-CRP. O co chodzi?

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

ALFA-CRP jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook