Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Budżet superoptymistyczny

Od wtorku gotowy jest projekt budżetu miasta na 2017 r. Założeń budżetowych nie sposób omówić wnikliwie po jednorazowym czytaniu. Na tę chwilę przedstawiamy tylko kilka liczb i zapisów, które budzić mogą w zależności od interpretacji zachwyt lub grozę.

Dochód budżetu ustalono ogółem na 274,8 mln zł, co jest kwotą o 18,8% wyższą niż planowane wykonanie dochodów za bieżący rok (231,3 mln zł). Jeszcze nigdy w historii miasta dochody rok do roku nie zostały tak optymistycznie zaplanowane.

Jeszcze większe wrażenie robi plan dochodów majątkowych. Planowana kwota do uzyskania to ponad 50 mln zł, co oznacza wzrost do przewidywanego wykonania dochodu za ten rok (16,7 mln zł) o ponad 200%! W dochodach majątkowych uwzględnione zostały kwoty dofinansowania ze środków unijnych w ramach RPO na zakup niskoemisyjnych wozów dla MZK za kwotę 24,8 mln zł.

Podobnie, po stronie dochodów majątkowych zapisana została kwota dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę hali toru łyżwiarskiego. Ujęte zostało 12 mln zł. Kilka miesięcy temu była co prawda mowa o 19 mln zł z ministerstwa, ale z rozliczeniem tej inwestycji jeszcze poczekamy.

To co w tej pozycji co roku najistotniejsze, czyli wyprzedaż majątku własnego miasta, lokali mieszkalnych i praw użytkowania wieczystego, oszacowano na 6 mln zł. Jest to zapis urealniony w stosunku do lat ubiegłych (na 2016 r. plan zakładał 9 mln zł). ).

O ile wzrost planowanych dochodów rośnie o 18,8%, to wzrost wydatków miasta o 23,5%! Wydatki wynieść mają 299 mln zł. Rekordową kwotę mają osiągnąć wydatki majątkowe, czyli inwestycje. Tu plan szybuje do nieba i ma osiągnąć poziom 89,9 mln zł. Warto zaznaczyć, że środki własne w tej kwocie to zaledwie 7,6 mln zł. Na ten rok było ponad 12 mln zł środków własnych. Byłby to być może dobry sygnał, że oszczędzając na wydatkach majątkowych z własnych pieniędzy, więcej przeznaczamy na wydatki bieżące na zadania własne, ale to niestety nie jest prawdą. Wydatki bieżące na zadania własne mają być niższe niż w tym roku o 2,8%, co może oznaczać, że mniej pieniędzy przeznaczonych zostanie na: kulturę, sport, oświatę, bezpieczeństwo, porządek. W kolejnym artykule poświęconym projektowi budżetu przyjrzymy się dokładniej zaproponowanym oszczędnościom.

W tym momencie, warto tylko zauważyć, że inwestowanie ponad możliwości budżetu jednak kosztuje. Deficyt budżetu na nowy rok ustalono na 24,3 mln zł. Czyli kolejne miliony kredytów. Ale o zadłużeniu miasta pisaliśmy szczegółowo na początku tego miesiąca.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook