Kalendarz gminy Ujazd

Nadchodzących wydarzeń: 0
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Budziszewice herbem?

Nasza gmina jest ostatnią w powiecie tomaszowskim, która nie posiada herbu. Być może już niedługo sytuacja ulegnie zmianie. Historyk, dr Gerard Kucharski, przygotował projekt budziszewickiego herbu. Do 10 maja mieszkańcy gminy mogli zgłaszać uwagi do projektu. Ostateczną decyzję w sprawie symboliki i barw herbu oraz flagi podejmuje Komisja Heraldyczna. Potem już tylko Rada Gminy zdecyduje, czy chcemy mieć herb.

W herbie znalazł się ceglany mur z blankowaną basztą i otwartą bramą jako fragment godła Grzymała, założycieli Budziszewic. Miejscowych książąt mazowieckich symbolizuje Orzeł Biały. Czarne skrzydło w traczy herbowej symbolizuje rodzinę Kopaczów, założycieli miasta Budziszewice i jego dobrodziejów w XV w.

Pióro ptasie w dolnej części herbu jest nawiązaniem do postaci Jana Chryzostoma Paska, pamiętnikarza, który miał się urodzić i wychowywać oraz później wielokrotnie bywać we wsi Węgrzynowice, w dworze i majątku dzierżawionym przez długi czas przez swojego ojca.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook