Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«październik 2023 »
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Sonda

Czy skorzystam ze szczepienia na covid-19?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Byleby nikt nie zamarzł

Dwie nogi amputowane w tomaszowski szpitalu u bezdomnego z Łodzi. To dotychczas największa konsekwencja panujących od kilku dni mrozów.

Schronisko dla bezdomnych i ogrzewalnia przy ul. Luboszewskiej przeżywają oblężenie. Tak jest zawsze, gdy słupek rtęci na termometrach utrzymuje się w dzień i w nocy na minusach.

W schronisku nocuje obecnie 30 mężczyzn. W ogrzewalni każdego dnia przebywa ok. 15 osób. To również mężczyźni, choć zdarzyły się tej zimy także kobiety. Pracownicy tomaszowskiego oddziału Towarzystwa św. brata Alberta prowadzącego tomaszowskie placówki nie uczestniczą w interwencjach na mieście. To policjanci i strażnicy miejscy zwożą na Luboszewską osoby z ulicy. Większość dociera tu jednak sama. – Do kontenerowej ogrzewalni z interwencji trafiają zazwyczaj osoby nietrzeźwe. Bywa, że po spędzonej tu nocy znów idą „w miasto”. Są jednak i tacy, którzy po otrzeźwieniu zaczynają się zastanawiać nad swoim życiem, chcą nad sobą pracować. Z naszej pomocy może skorzystać każdy, komu jest ona potrzebna – mówi Beata Wojciechowska, szefowa tomaszowskiego schroniska. Warunkiem pobytu schronisku jest wskazanie alkomatu – 0 promili. W ogrzewalni nie ma tego wymogu. Każdy, kto tu trafi może liczyć na jeden gorący posiłek w ciągu dnia, wymianę odzieży na czystą, kąpiel, opatrunki, herbatę.

W Tomaszowie jest ok. 80-90 bezdomnych. Każdego roku kilku z nich opuszcza ten świat na zawsze, ale ich miejsce zajmują kolejni. Beata Wojciechowska ocenia, że liczba bezdomnych w Tomaszowie ustabilizowała się od kilku lat na tym samym poziomie. Nie notuje się ani gwałtownego wzrostu, ani spadku ich liczby. Główną i najważniejszą przyczyną bezdomności jest wciąż alkohol. To również on doprowadza w czasie mrozów do utraty życia. Gdy mrozy nadciągają wszystkie służby drżą, by obyło się bez ofiar.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook