Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Całkiem „komplein”

Przez ostatnią dekadę przebywam w środowisku ludzi starszych z zaburzeniami racjonalnego myślenia. Oficjalnie nazywa się to demencją, dawniej mówiło się o ludziach, z którymi lepiej się nie zadawać.

Jedna z takich osób została w mej pamięci bo powtarzam sobie taką frazę:

Miss Tłidy jest komplein.

Ledwo wstanie nowy dzień, Mis Tłidy jest komplein.

A to porydż był chłodny.

A to armczer nie wygodny.

Dziś już nie ma Miss Tłidy.

Ciągle za to jest komplein.

Ci ludzie dość szybko odjeżdżają z przystanku do swego świata. Dłużej pamięta się ich narzekanie.

Obecnie na świecie jest 50 milionów takich ludzi. Anglicy mają temat dość dobrze rozeznany, ale zmagają się m.in. z wykrywalnością takich osób jako kierowców różnych pojazdów.

Dobrze funkcjonujący ludzki organizm w jakimś momencie przeżywa kryzys. Można to porównać z wirusem w komputerze. Jedna z półkul mózgu odpowiedzialna za racjonalne myślenie zaczyna się zacinać i wówczas wszystko może się wydarzyć. Druga półkula, odpowiedzialna za ruchy człowieka, pracuje wydajnie. Są zachowane funkcje życiowe tyle tylko, że w zestawieniu z funkcjonowaniem w dotychczasowym otoczeniu może wyglądać to nietypowo.

W Anglii sieć opieki nad takimi osobami jest dość dobrze rozwinięta, choć sporo kosztuje. W Polsce zaproponować komuś (i jego rodzinie) serwis za ok 30 000 zł miesięcznie wydaje się pomysłem z kosmosu. Podróż dookoła świata statkiem wycieczkowym jest o połowę tańsza. W Anglii takie sumy są również uważane za wygórowane, ale przy wsparciu państwa, które prowadzi rozumną politykę senioralną, system funkcjonuje. Wysokie ceny wynikają z tego, że przepisy dotyczące standardów sprawowania opieki nad osobami zależnymi są bardzo szczegółowo opisane i poddawane ścisłej kontroli.

Na Formacie3a czytam, że świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnoprawnym dzieckiem wzrośnie w Polsce w 2017 r. o… 100 zł, do kwoty 1400 zł.

To wszystko co dzieje się w Anglii w związku ze starzeniem się społeczeństwa i wydłużaniem życia, jest przed nami.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook