Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«listopad 2023 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Czerniewice. Będzie rekonstrukcja zwycięskiej bitwy ze Szwedami pod Strzemeszną

Do połowy lipca br. była możliwość zgłaszania propozycji zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego. Z terenu naszej gminy złożono wniosek pod nazwą „Podróż w czasie – rekonstrukcja zwycięskiej bitwy Stefana Czarnieckiego ze Szwedami pod Strzemeszną (1656)”. Wniosek pozytywnie przeszedł ocenę formalną. Był jednym z 209 projektów, które wzięły udział w trwającym cały październik głosowaniu. Teraz już wiadomo, że dzięki zdobytym głosom jego realizacja będzie możliwa w 2018 roku.

Zadanie przewiduje nawiązanie do autentycznych wydarzeń z okresu potopu szwedzkiego. Inscenizacja z udziałem grup rekonstrukcyjnych ukaże mało znane epizody najazdu szwedzkiego na Polskę, w tym rolę bitwy pod Strzemeszną. Będzie to podróż w czasie do XVII wieku. Oprócz inscenizacji bitwy, pokazów musztry i żonglerki chorągwiami, wydarzenie wzbogacone zostanie o szereg innych atrakcji. W tle rozbrzmiewać będzie muzyka, wykonywana przez zespół muzyki dawnej, zaprezentowany zostanie taniec dworski. W przygotowanych obozowiskach będzie można skosztować potraw, które były spożywana w tamtym czasie. Realizacja wydarzenia to lekcja żywej historii, wzmocnienie tożsamości narodowej, wzbogacenie oferty kulturalno-edukacyjnej województwa łódzkiego.

Wartość projektu to 120 000 zł, a zostanie on w całości sfinansowany z budżetu Województwa Łódzkiego, bez udziału środków z budżetu gminy Czerniewice. O szczegółach realizacji projektu będziemy na bieżąco informować. To wspaniała promocja naszej gminy na tle województwa łódzkiego!

Składamy serdeczne podziękowania osobom, które oddały swój głos na nasz projekt. Podziękowania kierujemy również do osób, które przyczyniły się do propagowania informacji o głosowaniu, a byli to m.in.: pracownicy Urzędu Gminy w Czerniewicach, radni Rady Gminy Czerniewice i sołtysi z terenu naszej gminy.

Źródło: czerniewice.pl

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook