W sobotę, 16 września, rozpoczęły się Dożynki Prezydenckie w Spale. Pierwszego dnia odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, na scenie prezentowały się zespoły ludowe z różnych regionów Polski. W niedzielę uroczystości rozpoczęły się mszą z udziałem Pary Prezydenckiej, oraz parlamentarzystów i ministrów min. obecny był minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz Konstanty Radziwiłł minister zdrowia. Prezydent Andrzej Duda wraz z żoną Agatą odwiedził Spałę po raz trzeci.
Pierwszego dnia, w sobotę, na terenie COS-u, tradycyjnie odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wygrało w tym roku województwo lubuskie, gospodynie ze wsi Nowa Jabłonna i ten wieniec trafi do pałacu prezydenckiego. Na scenie, zaprezentowały się zespoły ludowe z różnych regionów kraju. Natomiast w Miasteczku Regionów można było skosztować przysmaków ze wszystkich wystawionych województw, dostępny dla wszystkich przybyłych był także Gościniec Prezydencki. W samym sercu Spały, stanęło wesołe miasteczko, stragany z rękodziełem ludowym, potrawami regionalnymi i odpustowymi zabawkami. Można było spróbować swoich sił w rzucie do puszek lub szczęścia w kole fortuny.
Główne obchody święta plonów rozpoczęły się w niedzielę, 17 września, od mszy w intencji rolników. Msza odbyła się w Kaplicy Polowej Armii Krajowej a poprowadził ją ks. biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Uczestniczyli w niej również parlamentarzyści, władze samorządowe Tomaszowa Mazowieckiego oraz całego powiatu, jak również mieszkańcy i turyści.
Po mszy Para Prezydencka w asyście korowodu dożynkowego przeszła na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Ceremoniał dożynkowy poprowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze“.
Całej niedzielnej imprezie towarzyszyły występy zespołów. Zwieńczeniem tegorocznego Święta Plonów był koncert zespołu FEEL.
Przypomnijmy, po raz pierwszy patronat nad uroczystościami dożynkowymi w Spale objął prezydent Mościcki w 1927 roku (w okresie międzywojennym miejscowość ta była letnią siedzibą prezydentów RP). Uroczystości miały ogólnopaństwowy charakter aż do wybuchu II wojny światowej. Po raz ostatni odbyły się we wrześniu 1938 roku. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP.
Foto: Format3A