Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«maj 2024 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Dym ze spalania plastikowych okien truje wszystkich

Jesień. Wieczorami można poczuć zapach spalonego plastiku, pieluch i innych substancji, które nie nadają się do spalenia. Zdaniem kominiarzy palenie syntetykami ma wiele minusów. Co kieruje ludźmi, którzy palą śmieci czy plastik? Spalając tworzywa, sklejki, gumę i tłuszcz wydzielają się gryzące dymy. W przewodzie kominowym zalega szklista maź, która zatyka kanał. Palenie plastikami niszczy piece kaflowe. Toksyczny dym może fatalnie wpływać na nasze samopoczucie. Podczas spalania śmieci wydzielają się niebezpieczne substancje – dioksyny i furany, tlenki siarki, węgla, azotu i metale ciężkie. W rezultacie może to mieć fatalny wpływ na nasz organizm. Wdychanie trucizn może powodować łzawienie, zapalenia górnych dróg oddechowych, nosa, zatok, gardła i krtani. Oprócz tego mogą też powstać zmiany na skórze, choroby trzustki i nerek.

Na zdjęciu: palenie odpadów po plastikowych oknach Niebrów, gmina Tomaszów Mazowiecki

Co do zasady, śmieci powinny trafiać do kosza, a nie do pieca. Niestety, nie dla wszystkich jest to oczywistość. Spalanie śmieci w piecach domowych czy ogniskach jest w Polsce powszechne. Na pewno w 30 proc. z nich umieszcza się również odpady. Naukowcy wskazują, że nawet w połowie z nich spala się śmieci. Sugerują to wyniki analiz z 2016 r. W 60 proc. przebadanych próbek potwierdzono współspalanie śmieci w domach. Niestety nie są znane szczegółowe dane.

Co jest wrzucane do pieców? Praktycznie wszystko, od tworzyw sztucznych po papier, tekturę i odpady z materiałów zmieszanych. Co jest motywacją takiego postępowania? Są różne powody. Często jest to przyzwyczajenie (najczęściej wśród starszych osób), lenistwo, czy alternatywa dla opłat za śmieci, które stale wzrastają. Często wpływa na to przekonanie, że spalenie butelek plastikowych raz, czy dwa nie zaszkodzi. Niestety, ale palenie śmieci szkodzi – nam oraz sąsiadom. PAS wskazuje, że w trakcie spalania odpadów do powietrza emitowane są niebezpieczne substancje, które dostają się do organizmu i powodują szkodliwe skutki zdrowotne. Są to między innymi: dioksyny, styren, cyjanowodór, formaldehyd, estry kwasu alowego (ftalany) czy bromowane odpowiedniki dioksyn (PBDD/F). Wspólne zanieczyszczenia podczas spalania wszystkich paliw stałych (węgiel, drewno, odpady) to: pyły zawieszone (PM10, PM2.5, PM1), metale ciężkie, rakotwórczy benzo(a)piren, benzen i inne węglowodory aromatyczne oraz dioksyny.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook